fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Newsweek Polska
W tym roku obchodzimy już siódmą rocznicę katastrofy smoleńskiej. – Ofiary katyńskie stanowią już tylko tło dla ofiar smoleńskich w wizji odpustowego mesjanizmu zobrazowanej w ostatniej scenie wiekopomnego dzieła „Smoleńsk” – jako duchy wychodzą z lasu, by spotkać się z duchami „poległych” w Smoleńsku – pisze we wstępniaku Tomasz Lis. Aleksandra Pawlicka pisze z kolei o ks. Wojciechu Lemańskim, na którego została nałożona kara suspensy. Przeczytamy również bardzo osobistą rozmowę Renaty Grochal z Jarosławem Wałęsą.
Wprost
Prof. Jadwiga Staniszkis przyznaje, że nie wyklucza opcji, że w Smoleńsku doszło do zamachu. Znana socjolog mówi też o tym, jak śmierć brata zmieniła Jarosława Kaczyńskiego. – Bez katastrofy smoleńskiej nie byłoby obecnego dramatu destrukcji państwa, który przenosi się na podziały społeczne – podkreśla prof. Staniszkis. Eliza Olczyk pisze z kolei o słabości opozycji, której wniosek o konstruktywne wotum nieufności został odrzucony. – Nie jest wykluczone, że dla opozycji byłoby lepiej, gdyby ta debata w ogóle się nie odbyła. Po co obnażać swoje słabe strony? – zastanawia się Olczyk.
Do Rzeczy
– Liga Muzułmańska kontrolująca największy warszawski meczet chętnie opowiada o islamie jako religii pokoju, o szacunku, otwartości na dialog. Czar pryska, gdy zacznie się zadawać niewygodne pytania – pisze Witold Repetowicz. Paweł Lisicki pisze z kolei o stosunku katolików do muzułmańskich imigrantów. W swoim tekście odpowiada na rzekome zarzuty niestosowania się do nauczania Kościoła i papieża Franciszka. Przeczytamy również rozmowę Piotra Słabka z abp. Markiem Jędraszewskim. Metropolita krakowski zauważa, że kiedy 60 lat temu zakładana była Unia Europejska, nastroje były pozytywne, dzisiaj są wręcz pogrzebowe.
Polityka
Wojciech Szacki pisze o „siedmiu latach pod brzozą”, czyli o „wariacjach smoleńskiego mitu”. – Partia rządzi już niemal półtora roku, kontroluje prokuraturę, służby, MSZ, a na tzw. odcinku smoleńskim sukcesów brak. Nie ma dowodów, nie ma wyroków, nie ma raportu, nie ma wraku – zauważa autor. Rafał Kalukin pisze z kolei o Jarosławie Kaczyńskim jako o proroku nietrafionych przepowiedni. Marek Ostrowski i Łukasz Wójcik piszą z kolei, że polski rząd wybrał sobie bardzo nieodpowiedni moment na tak sceptyczną politykę wobec Unii Europejskiej. Następne rządy mogą mieć do czynienia z zupełnie inną Unią.
wSieci
W najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” nie brakuje komentarzy do rocznicy katastrofy smoleńskiej, choć najważniejszym tematem są Święta Zmartwychwstania. Z aktorem Jimem Caviezelem, który grał Jezusa w filmie „Pasja” w reżyserii Mela Gibsona, rozmawia Łukasz Adamski. Aktor przyznaje, że jest pod wrażeniem naszego kraju i nazywa go Chrystusem wśród wszystkich narodów. Michał i Jacek Karnowscy rozmawiają z kolei z minister Elżbietą Rafalską, która podsumowuje pierwszy rok funkcjonowania programu 500+.
Przegląd tygodników opinii
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze