Przegląd tygodników opinii
Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.
Newsweek Polska
„Na noc kładła Miłę w korytarzu, żeby co najmniej dwie ściany oddzielały ją od okna, podczas alarmów schodziły do piwnicy. Ale kiedy wojska rosyjskie były 50 kilometrów od miasta i zaczął się ostrzał, powiedziała sobie: nie po to rodziłam dziecko, żeby zostało zabite przez rosyjską rakietę” – na łamach „Newsweeka” losom Ukraińców, którzy uciekli przed wojną i Polaków, którzy ich przyjmują, przygląda się Jacek Tomczuk.
Wprost
„Ludzie naczytali się w sieci, że w Przemyślu atakowane są osiedla, grasują nożownicy. To mogło wyglądać naprawdę groźnie. Ale nie dajmy się w to wciągnąć” – przekonuje w rozmowie z „Wprost” Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla. „Zrobiłem ostatnio statystykę i wyszło, że przez tydzień, czyli od początku inwazji na Ukrainę, spałem 16 godzin. Kładę się o trzeciej, a wstaję o piątej. Dziś po raz pierwszy dotarłem do domu przed północą, to cud. Ale już trochę mniej osób przyjeżdża i lepiej to wszystko funkcjonuje logistycznie” – mówi Bakun.
Do Rzeczy
„Polska jest w stanie wojny z Rosją. Putin uznał kolejne ruchy Zachodu, NATO, USA i Polski za akty wojenne, więc nie ma się co upierać, że my nie jesteśmy w stanie wojny z nim, skoro on z nami owszem. Zabawa w słówka nie zmieni rzeczywistości” – pisze na łamach „Do Rzeczy” w komentarzu do bieżącej sytuacji Wojciech Cejrowski. „Żadna spontaniczna akcja nie może trwać w nieskończoność, a po każdym zrywie następuje pogorszenie nastrojów. Przyjrzymy się obawom, które pojawiają się po lewej i prawej stronie polskiej sceny ideowej” – proponuje z kolei Piotr Semka.
Polityka
„Rząd zdecydował o przyjmowaniu uchodźców wojennych z Ukrainy. Wdzięczność, że tym razem zachowuje się zgodnie z prawem i zasadami humanitaryzmu, przesłania fakt, że poza wpuszczeniem ich na teren Polski i obietnicami wsparcia socjalnego niewiele robi. W szczególności wciąż nie przygotował podstaw prawnych do jakiejkolwiek pomocy, a nawet do legalnego wpuszczenia uciekinierów z Ukrainy do Polski. Pomoc uchodźcom świadczy zaś społeczeństwo, organizacje pozarządowe i samorządy” – pisze w „Polityce” Ewa Siedlecka.
Sieci
W tygodniku „Sieci” przeczytamy rozmowę z prezydentem Andrzejem Dudą. „Ustawa o obronie ojczyzny jest jak najbardziej uzasadniona i apeluję do wszystkich, by ją poparli. Musimy zbudować siły zbrojne, które będą w stanie odstraszyć napastnika. Mam nadzieję, że przykład ukraiński będzie dla Rosjan przestrogą, że nie odważą się zaatakować kraju, który ma dobre uzbrojenie i ludzi gotowych stanąć do obrony w każdej chwili […]. Armia musi być liczna, ale nie tylko w koszarach. Musi być liczna w sensie dobrze wyszkolonego społeczeństwa, mężczyzn, którzy przeszli podstawowe przeszkolenie wojskowe, umieją obsługiwać nowoczesną broń” – mówi prezydent RP.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |