Przegląd tygodników opinii
Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.
Newsweek Polska
W najnowszym wydaniu „Newsweeka” znajdziemy komentarz do bieżącej sytuacji ekonomicznej naszego kraju. Pandemia i wojna za naszą wschodnią granicą z pewnością niekorzystanie wpływają na stan naszego budżetu. „Ekonomiści nie są w stanie powiedzieć, jaka jest naprawdę sytuacja finansów publicznych. Że nie jest tak różowa, jak wynika z ustawy budżetowej, mogli zorientować się dopiero z informacji, które rząd wysyła do Brukseli raz na rok” – pisze Konrad Sadurski.
Wprost
„Część niemieckich polityków to osoby współwinne wojnie. Świat wygląda tak dlatego, że m.in. rządy Niemiec, Francji chciały, kosztem krajów Europy Środkowo-Wschodniej, robić duże pieniądze w porozumieniu z rządem rosyjskim” – mówi w rozmowie z „Wprost” szef Kancelarii Premiera, Michał Dworczyk. „Myślę, że w tych dniach możemy sporo nauczyć się od wielu ukraińskich polityków. Zwłaszcza jeżeli chodzi o postawę służby i poświęcenie dla ojczyzny” – podkreśla.
Do Rzeczy
„Przeciętny amerykański pracownik, aby stać się tak bogaty jak Elon Musk, musiałby pracować co najmniej 3 mln lat. Kiedy więc ktoś tak zamożny postanowi zdominować ziemską orbitę swoimi satelitami, to po prostu to robi. A co, gdy nie podoba mu się, jak działa Twitter?” – o tym pisze Jacek Przybylski. Z kolei Paweł Chmielewski atakuje w swoim tekście papieża Franciszka zarzucając mu, że prowadzi Kościół do klęski. „Papież Franciszek robi wiele, by przygotować Kościół katolicki do klęski w jednej z najważniejszych batalii współczesności. Urzędujący papież relatywizuje nauczanie Kościoła na temat homoseksualizmu, broni biskupów uwikłanych w kontakty seksualne z młodymi mężczyznami, rehabilituje dysydenckie organizacje potępiane przez jego poprzedników i promuje hierarchów, którzy otwarcie głoszą herezję” – czytamy.
Polityka
„Ukraińskie dane z weekendu pokazały aż 800 zabitych i rannych Rosjan w ciągu trzech dni walk, 50 zniszczonych czołgów i prawie sto opancerzonych wozów bojowych – liczby, jakich nie podawano od czasów najcięższych walk pod Kijowem i Charkowem. To dowód, że ofensywa w Donbasie ruszyła z większym impetem, ale również że ukraińska obrona nie przestała zadawać Rosjanom ciężkich strat” – pisze Marek Świerczyński.
Sieci
Na łamach nowego wydania „Sieci”, Dorota Łosiewicz rozmawia z dr. hab. Henrykiem Dudą, profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, polonistą i slawistą, historykiem języka polskiego oraz znawcą polsko-ukraińskich kontaktów językowych na temat trendów językowych, jakie wywołała wojna na Ukrainie („»W Ukrainie« czy »na Ukrainie«? Mów, jak czujesz”). Profesor wyjaśnia, że pytanie o to, które wyrażenie przyimkowe „w Ukrainie” czy „na Ukrainie”… zakłada, że jedno z tych wyrażeń jest poprawne, a drugie nie. Tymczasem polszczyzna jest bogata i dopuszcza różne formy czy wyrażenia wariantywne, a wyboru dokonuje użytkownik języka […]. Oba są poprawne. […] to kwestia wyboru.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |