Przegląd tygodników opinii
Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.
Newsweek Polska
„Nikt nie liczy na to, że syn Elżbiety II będzie wielkim królem. Jego główne zadanie to nie pogrzebać monarchii” – pisze w najnowszym „Newsweeku” Maciej Nowicki. Coraz częściej słychać głosy, że zbliża się czas końca brytyjskiej monarchii. Tyle, że obecnie przynosi ona lokalnej gospodarce duże korzyści, co może być argumentem za utrzymaniem obecnego systemu.
Wprost
„To nie nastolatkowie w Polsce są grupą najczęściej dokonującą samobójstw, dużo większy problem mamy wśród seniorów. Czy ktoś zwrócił uwagę, że przez ostatnie 10 lat wzrosła o 50 proc. liczba samobójstw wśród seniorów? Każdego dnia w Polsce cztery osoby powyżej 60. roku życia odbierają sobie życie” – mówi dr Halszka Witkowska, suicydolog, inicjatorka i koordynatorka kampanii społecznej „Życie warte jest rozmowy”.
Do Rzeczy
Czy schizma za naszą zachodnią granicą stała się faktem? „Finałowa sesja obrad „drogi synodalnej” niemieckich katolików we Frankfurcie nad Menem zakończyła się w sposób, który zaszokował katolików w wielu krajach Europy. Przegłosowano postulaty zmian w czterech kluczowych sprawach – zmiany doktrynalnego podejścia do homoseksualizmu, do celibatu, do zakazu kapłaństwa kobiet, zmian w stosunkach pracy. Tylko dokument o zmianach w podejściu do etyki seksualnej nie zyskał wymaganej większości wśród biskupów. Teraz hierarchowie mają zawieźć dokument do Watykanu jako swoiste ultimatum” – pisze Piotr Semka w najnowszym numerze tygodnika „Do Rzeczy”.
Polityka
„Była numerem jeden, światową ikoną. Królową z torebką. Znaną ze znaczków pocztowych, banknotów i monet, z setek zdjęć, obrazów Warhola i przede wszystkim podziwianych ceremonii imperialnej monarchii. Wydawało się, że jest wieczna” – pisze o Elżbiecie II Marek Ostrowski. „Wstąpiła na tron w 1952 r. jako 25-letnia kobieta bez formalnego wykształcenia i dłuższego przygotowania. Mimo to z niezwykłą powagą i poczuciem obowiązku przystąpiła do pełnienia swej trudnej roli” – czytamy.
Sieci
„W październiku w Rzymie odbędzie się wieńczący ów proces synod biskupów, podsumowujący wyniki prac synodalnych na poziomach krajowych. Największą uwagę mediów skupia droga synodalna w Niemczech, która jest zarazem źródłem największych kontrowersji i niepokojów w świecie katolickim. Uczestnicy tego wydarzenia wysuwają bowiem postulaty, których zrealizowanie oznaczałoby całkowite zanegowanie dotychczasowej doktryny wiary i moralności” – pisze na łamach nowego wydania Sieci Grzegorz Górny. Trzeba jednak zaznaczyć, że synod kończy się dopiero w 2023 r., a droga synodalna, o której pisze autor nie ma nic wspólnego z synodem o synodalności.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |