Przegląd tygodników opinii
Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.
Newsweek Polska
W najnowszym numerze „Newsweeka” znajdziemy poruszający materiał o samobójstwach starszych ludzi pt. „Zbędni, samotni, bez siły”. „Mówią: przepraszam, że robię kłopot, jestem ciężarem, że w ogóle żyję. I po cichutku planują, jak z tym wszystkim skończyć. W listach pożegnalnych proszą bliskich o wybaczenie. Zapewniają, że popłacili rachunki, żeby kłopotu nie zostawić. Wypisują na kartkach numery kont bankowych i kody PIN, zostawiają je w widocznym miejscu. Przy łóżku albo na kuchennym stole” – czytamy. W dziale naukowym znajdziemy interesujący artykuł, który odpowiada na pytanie „dlaczego warto być miłym”. „Sympatyczne gesty wobec innych mogą być źródłem zadowolenia z życia. Człowiek jest stworzony do tego, by być miłym – przekonują naukowcy” – czytamy. „Newsweek” pisze też o Elonie Musku, energetyce jądrowej oraz o filmie „Ojciec Pio”.
Wprost
„Zabójstwa najbliższych to nie są kryminalne zagadki. Od razu wiadomo, kto jest sprawcą. To są sprawy oczywiste i niesłychanie przerażające” – mówi na łamach „Wprost” dr Magdalena Grzyb, kryminolożka z Uniwersytetu Jagiellońskiego w rozmowie zatytułowanej „Teraz koniec z tobą”. Tygodnik przeprowadził też rozmowę z Magdą Masny, która przed laty współprowadziła legendarne „Koło Fortuny”. W tekście „Magda, pocałuj pana” rozmówczyni opowiada, że prowadzi teraz spokojne życie i nie tęskni za dawną sławą. Ale spotkało ją nieszczęście. W tygodniku znajdziemy też artykuł o nowym leku onkologicznym, który może być ogromną szansą dla wielu chorych.
Do Rzeczy
W tygodniku „Do Rzeczy” znajdziemy tekst o dwóch życiach polskiej Marilyn Monroe pt. „Na tropach Iny Benity”. Opowiada o niej Jacek Papis – reżyser, dramaturg, scenarzysta. „Zagadki, tajemnice to dla mnie wyzwania. Uwielbiam być filmowcem detektywem. To mój żywioł” – opowiada twórca dokumentu, który powstawał w trakcie pandemii. Tygodnik opowiada też o serialu „The Bear”. Jak pisze recenzent – „to jeden z najlepszych seriali ostatnich lat”. I to serial o jedzeniu! „Serial „The Bear”, znakomita produkcja FX dostępna od niedawna w serwisie Disney+, jest opowieścią o wielu rzeczach, ale m.in. o wspólnocie, którą tworzy wspólne przygotowywanie posiłków. Bohaterowie nie do końca zdają sobie z tego sprawę, każdy ciągnie w swoją stronę i z własnych powodów, ale z czasem ułoży się z tego szerszy obraz” – czytamy.
Polityka
W „Polityce” znajdziemy wywiad z dr. Maciejem Bukowskim, ekonomistą i prezesem think tanku WiseEuropa. Czy zaskoczyła go inflacja w wysokości 17,2%? „Prawdę mówiąc, nie bardzo. Inflacja jest na fali wznoszącej, chyba dla wszystkich jest to oczywiste. Jeszcze w tym roku możemy dojść w okolice 20 proc.” – opowiada rozmówca. Ekonomista radzi, jak przetrwać czas wysokiej inflacji. Tygodnik publikuje tez esej poświęcony „punktozie”, czyli chorobie trapiącej polskie szkolnictwo wyższe. „Od mnożenia formularzy, tabel, sylabusów, wykazów i czego tam jeszcze nie poprawia się sytuacja polskiej nauki ani jej miejsce w świecie. Przeciwnie” – czytamy. Znajdziemy też materiał o noblistce w dziedzinie literatury – Annie Ernaux: „pisze bezlitośnie, śmiało, bez skrupułów”.
Sieci
W najnowszym numerze „Sieci” dziennikarze alarmują, że na granicy z Białorusią czeka nas być może powtórka scenariusza z zeszłego roku. Publicyści tygodnika zwracają uwagę na informacje świadczące o tym, że Putin z Łukaszenką zaczęli kolejną operację przerzucania do Polski nielegalnych migrantów. Znajdziemy też materiał, w którym redakcja zastanawia się nad metodami walki, które stosują teraz Rosjanie na terenie Ukrainy: „Moskwa zmodyfikowała swoją dotychczasową taktykę. I eskalacja wojny, której wielu upatrywało w ataku nuklearnym, przybiera – przynajmniej na razie – inny kierunek. Rosjanie próbują sparaliżować funkcjonowanie państwa ukraińskiego, uderzając masowo w jego infrastrukturę krytyczną”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |