fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

W najnowszym numerze „Newsweeka” przeczytamy rozmowę z byłą dziennikarką TVN, Justyną Pochanke. „Polska nie zmieni się, dopóki państwo i Kościół będą trzymać kobiety na krótkiej smyczy. Mamy dziś władzę, której biskupi są w stanie podyktować każde prawo, co jest także siłą zabijającą kobiety w polityce” – mówi była dziennikarka.

Wprost

„O budowie elektrowni atomowej w Polsce, pomijając tę w Żarnowcu przerwaną pod koniec lat 80. XX w., mówi się niemal ciągle przez ostatnich 20 lat. A teraz mówi się znowu – i to od razu o trzech wielkoskalowych siłowniach, podczas gdy największa atomówka w Europie, czyli okupowana instalacja w Enerhodarze (6 GW) w Ukrainie jest co chwilę odłączana od zasilania. Za to Słowacy uruchomili właśnie kolejny reaktor w siłowni, która była budowana równolegle z naszym Żarnowcem. Czy Polska dogoni peleton, czy to tylko znowu obiecanki w ramach przedwyborczej kampanii?” – zastanawia się Karolina Baca-Pogorzelska.

Do Rzeczy

„Synod o Synodalności krok po kroku realizuje z góry założone cele: otworzyć Kościół katolicki na wpływ ducha czasu, dokładnie tak, jak wymyślili to sobie progresywni kardynałowie i biskupi z Europy, zwłaszcza z Niemiec” – uważa Paweł Chmielewski. Wydaje się jednak, że jest jeszcze za wcześnie, aby obwieszczać takie tezy. Synod ma zakończyć się dopiero za niecałe dwa lata.

Polityka

„Dlaczego tak wielu z nas uważa, że nasz naród jest lepszy od innych? Że ma wyjątkową historyczną misję i wartość? Że trzeba przywrócić mu wielkość? Skąd się bierze podatność na nacjonalizm, który jak narkotyk uzależnia umysł i emocje?” – z tymi pytaniami mierzy się w najnowszej „Polityce” Ewa Wilk.

Sieci

Dr Cezary Mech, doradca prezesa Narodowego Banku Polskiego, w rozmowie z Maciejem Walaszczykiem („W ryzykownych czasach nie rezygnujmy z węgla”)wyjaśnia m.in., jakie czynniki w jego ocenie wpłynęły na wysoką inflację. Duże znaczenie według niego ma radykalna transformacja energetyczna. „Główną przyczyną jest wielki kryzys energetyczny, który dotknął dużą część świata. Powodem długoterminowym jest narzucana wszystkim tzw. zielona energetyka. Jest ona bardzo kosztowna, kapitałochłonna i w efekcie droższa od klasycznej. Do tego wystąpiły krótkoterminowe szoki podażowe” – czytamy.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze