fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

„Jesteśmy już zdecydowanie bliżej końca turbulencji, w które świat wpadł w 2020 r. Mamy za sobą ogromny – jak to nazywam – wielokryzys, czyli kombinację kilku kryzysów naraz: od pandemii poprzez szok energetyczny, wojnę w Ukrainie, restrukturyzację globalnych łańcuchów dostaw, po przyspieszające i coraz bardziej widoczne gołym okiem zmiany klimatu. To wszystko uderzyło w gospodarkę, ale radzimy sobie z tym lepiej, niż można się było spodziewać” – mówi w rozmowie z „Newsweekiem” Marcin Piątkowski.

Wprost

„Benedykt XVI był z pewnością największym teologiem na tronie papieskim od wielu wieków, a być może nawet w historii Kościoła. Jego pontyfikat, choć potężny intelektualnie, zakończył się jednak ustąpieniem” – pisze w najnowszym numerze tygodnika „Wprost” Tomasz Terlikowski. „Skromne, pozbawione wielkiej symboliki, czasem wręcz odarte z tego, co wydaje się należeć emerytowanemu, ale jednak papieżowi, są uroczystości związane ze śmiercią Benedykta XVI. Skromne obrzędy, skromna liturgia pogrzebowa, tak jakby chodziło o to, by nie epatować tę śmiercią” – czytamy.

Do Rzeczy

W najnowszym wydaniu tygodnika „Do Rzeczy” sporo miejsca jest poświęcone zmarłemu Benedyktowi XVI. „O Josephie Ratzingerze można powiedzieć, że jak Mojżesz „był człowiekiem bardzo skromnym, najskromniejszym ze wszystkich ludzi, jacy żyli na ziemi”. Jeśli dla mediów był to Panzer Cardinal, to tylko dlatego, że uparcie – odziany w pancerz sprawiedliwości, osłonięty tarczą wiary – bronił tego, co uważał za nieprzekraczalne granice prawdy” – pisze Marek Jurek.

Polityka

W „Polityce” Ewa Wilk podejmuje temat dzietności w Polsce. Autorka zwraca uwagę, że temat ten nie dotyczy jedynie kobiet. „Dzieci biorą się za sprawą obu płci. Dlatego zjawisko niskiej dzietności w Polsce dotyczy tak samo kobiet, jak i mężczyzn, ich sytuacji materialnej, zdrowotnej i kulturowej. Wszystko ma tu znaczenie: od kwestii aborcji, dostępu do medycznych procedur, przez równość w związku i życiu seksualnym, po posiadanie pracy, a zwłaszcza mieszkania” – czytamy.

Sieci

Grzegorz Górny w tygodniku „Sieci” w artykule „Benedykt XVI – papież na rozdrożach Kościoła” zwraca uwagę, że niemieckiego duchownego bardzo wiele łączyło z polskim papieżem. Blisko współpracowali i wspierali się w tym, aby obraz prawdziwej wiary nie został wypaczony. „Z pewnością Joseph Ratzinger mógłby się podpisać pod stwierdzeniem Jana Pawła II, że kluczowym dla chrześcijaństwa zdaniem z Ewangelii są słowa Jezusa: „Prawda was wyzwoli”. Tej maksymie pozostawał wierny na różnych etapach swojego życia. Należąc przez niemal ćwierć wieku do grona najbliższych współpracowników papieża z Polski, pozostawał ostoją Stolicy Apostolskiej w kwestiach teologicznych. Był wówczas zmuszony stawiać czoło wielu prądom myślowym i duchowym, które w ostatnich dziesięcioleciach zniekształcały prawdę chrześcijańską” – czytamy.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze