fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

W „Newsweeku” znajdziemy komentarz do ostatnich głośnych wydarzeń politycznych w naszym kraju. „Rządowy program „willa dla swoich” to kolejny przykład systemowego uwłaszczania się partyjnej nomenklatury na państwowym majątku. W oparciu o zasady klientelizmu i partykularyzmu Jarosław Kaczyński stworzył modelową kleptokrację, w której interes grupy trzymającej władzę opiera się na korupcjogennej dystrybucji łupów” – pisze Tomasz Sekielwski w najnowszym numerze.

Wprost

– Niemcy są odpowiedzialne za zbudowanie siły Putina. Kiedy kupowali rosyjskie surowce energetyczne, myśląc o swoich korzyściach gospodarczych, doprowadzili do tego, że Putin mógł przeznaczać takie dochody na zbrojenie. Dzięki temu Kreml wciąż dysponuje rezerwami finansowymi i stosunkowo silnym zapleczem militarnym, żeby dalej iść na zachód i podbijać Ukrainę – mówi „Wprost” wicepremier Mariusz Błaszczak.

Do Rzeczy

W tygodniku „Do Rzeczy” przeczytamy rozmowę z prof. Michałem Lubinem. – Putin na pewno nie jest całą Rosja. Reprezentuje on sobą tradycyjny paradygmat władzy w Rosji. Putin to najlepszy przykład tego, jak niemal od zawsze wygląda i działa rosyjski mainstream polityczny, czyli jakkolwiek to zabrzmi: tradycyjne podejście do rosyjskiego sprawowania władzy i relacji władza – człowiek. Putin to również tradycyjne podejście do idei mocarstwowej w Rosji – największego państwa świata, które istnieje od wieków. Podkreślam jednak raz jeszcze: to, co reprezentuje Putin, to nie jest cała Rosja – mówi politolog, podróżnik i badacz stosunków międzynarodowych.

Polityka

– Nowe dane Głównego Urzędu Statystycznego po raz kolejny zaniepokoiły: w 2022 r. w Polsce urodziło się 305 tys. dzieci, blisko o 27 tys. mniej niż rok wcześniej. GUS podając te dane, pisze o „najniższej liczbie urodzeń zanotowanej w całym okresie powojennym”. Jednocześnie w wyniku 450 tys. zgonów ludność Polski zmniejszyła się o 140 tys. Równolegle dzieją się też inne zmiany dotyczące powstawania rodzin (spada liczba małżeństw, a przybywa związków niesformalizowanych, w których rodzi się coraz więcej dzieci; już prawie jedna trzecia), a także ról społecznych: spada liczba matek samotnie wychowujących dzieci, a wzrasta liczba samodzielnych ojców – czytamy w najnowszej „Polityce”.

Sieci

W rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej podkreśla, że nasz kraj rozwija się i zwiększa potencjał militarny. – Wzrost siły, znaczenia, skuteczności i zamożności Polski mimo problemów jest dostrzegalny gołym okiem i widoczna w każdym zestawieniu danych – mówi szef MON. – Obroniliśmy granicę, wspieramy Ukrainę, skokowo wzmacniamy polskie siły zbrojne. Jest dla mnie zaszczytem, że mogę w tym procesie uczestniczyć – dodaje.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze