Lestat (Jan Mehlich), CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3703972

Ks. prof. Jerzy Szymik: co jest takiego w prawdzie, że aż tak pociąga umysł i serce?

Co jest takiego w prawdzie, że aż tak pociąga człowieczy umysł i serce? – pytał ks. prof. Jerzy Szymik, który uczestniczył w konferencji zorganizowanej w siedzibie Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Radomiu.

Teolog z Uniwersytetu Śląskiego, poeta i publicysta wygłosił wykład „Prawda – rozumienie, znaczenie, wychowanie”. W trakcie swojego wystąpienia ks. prof. Szymik przeciwstawił sobie klasyczne pojmowanie prawdy z obecnymi we współczesnej myśli, zaczynającej się jeszcze w średniowiecznym nominalizmie, postawy, o niemożności dotarcia czy zdefiniowania prawdy. – Cóż to za poszukiwanie, któremu nigdy nie wolno dojść do celu? – pytał teolog, powołując się na nauczanie Benedykta XVI.

>>> Hubert Piechocki: dylemat prawdy

Społeczeństwo nakierowane na prawdę

– Przez prawdę rozumiem najbardziej podstawowe pytania i odpowiedzi, które stawia sobie człowiek: Dlaczego cierpię? Po co kocham? Skąd jestem? Dokąd zmierzam? Co z moją śmiercią? Chrześcijaństwo w swoim rdzeniu uważa, że zna odpowiedzi na te pytania. Co jest takiego w prawdzie, że aż tak pociąga człowieczy umysł i serce? Zadam pytanie w sam środek: Kto tam w niej jest? Przekonany jestem, że zagłębiwszy się w istotę prawdy, docieramy do pojęcia Boga. On w niej jest. I o to się toczy tutaj ten gigantyczny bój. I dlatego podkreślmy: na dłuższą metę rozwijać się mogą jedynie ludzie i społeczeństwa nakierowane nie na szczęście, ani na dobrobyt, ani na samorealizację, ale na prawdę – mówił ks. prof. Szymik.

Konferencję prowadziła dr Monika Drążyk z Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Radomiu, oraz katecheta w II LO w Radomiu. – Mieliśmy znakomitych prelegentów, którzy pochylali się nad tematem wychowywania do wartości, a szczególnie tych trzech, czyli prawdy, dobra i piękna – mówiła dr Drążyk.

W konferencji wziął udział również Sławomir Adamiec, dyrektor Generalny Ministerstwa Edukacji i Nauki.

– Chcielibyśmy, aby to o czym mówimy trafiło do polskich szkół. Te wartości jakimi są prawda, dobro, piękno są kluczowe nie tylko dla wychowania humanistycznego, ale wychowania każdego człowieka – powiedział Sławomir Adamiec.

Spotkanie przebiegało pod tytułem: „Czy w nowoczesnej szkole jest wciąż miejsce dla wartości uniwersalnych”?

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze