fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

W najnowszym „Newsweeku” przeczytamy o tym jak większość z nas szuka dzisiaj oszczędności. A wymaga tego coraz trudniejsza sytuacja powodowana inflacją. „Już nie kupuję kawy na wynos. Kubeczek kosztuje 7 złotych, a tyle w promocji mogę wydać na litr oleju, albo dwa opakowania tańszego makaronu” – mówi Jolanta, bohaterka artykułu Elżbiety Turlej.

Wprost

„Z jednej strony Kościół niewątpliwie walczy z przestępstwami wobec małoletnich, tworzy struktury, powołuje delegatów i duszpasterzy, proponuje pomoc przez Fundację św. Józefa. A jednocześnie – poza wąską sferą ludzi, którzy zajmują się tym problemem – wciąż powraca do tych samych skandalicznych błędów” – pisze Tomasz Terlikowski. „Najnowszym przykładem takiego właśnie powrotu do skandalicznych praktyk jest działanie struktur zakonnych jezuitów i księży misjonarzy wobec o. Michała Gutkowskiego, jezuity i misjonarza ks. Radosława Pawłowskiego. Obaj w czasie pracy w Danii dopuścili się nadużyć wobec małoletnich” – czytamy.

Do Rzeczy

„Książka holenderskiego dziennikarza Ekkego Overbeeka „Maxima culpa. Jan Paweł II wiedział”, na której temat od kilku dni trwa w mediach intensywna dyskusja, przedstawiana jest jako całkowicie przełomowa w kwestii oceny moralnej całego pontyfikatu polskiego papieża. W rzeczywistości jest ona raczej fastrygowaną grubymi nićmi narracją mającą, bez wystarczających dowodów, rzucić cień na Jana Pawła II” – pisze na łamach tygodnika „Do Rzeczy” Tomasz Rowiński.

Polityka

W „Polityce” przeczytamy o tematach, które będą najbardziej powszechne w nadchodzącej kampanii wyborczej w Polsce. „Elity będą podróżować samolotami, a plebs ma się przesiąść na rowery, kupować mniej ubrań i zrezygnować z ulubionych schabowych. Do takich wniosków prawica, zresztą nie tylko polska, sprowadza treść raportu C40 Cities. Stowarzyszenie zrzesza włodarzy prawie setki miast na świecie, ale sam dokument powstał już w 2019 r. i przeszedł bez większego echa” – piszą Agata Szczerbiak, Aleksandra Żelazińska.

Sieci

W nowym wydaniu „Sieci” Marek Pyza pisze o tym, kto stoi za planem osiągnięcia neutralności klimatycznej w stolicy zgodnie z wytycznymi organizacji C40. „Soros jest mocno zaangażowany w C40, ale nawet on nie jest tam pierwszoplanową postacią. Jeszcze potężniejszy jest Michael Bloomberg, 12. najbogatszy człowiek na świecie. W 2010 r. został szefem C40, w zasadzie kupując te organizację” – czytamy na łamach nowego numeru tygodnika.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze