Przegląd tygodników opinii
Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.
Newsweek Polska
W najnowszym numerze „Newsweeka” przeczytamy o strajku w Hollywood. „Scenarzyści wsadzili kij w szprychy amerykańskiej rozrywki. Nie ma już wieczornych talk-shows, wkrótce stanie produkcja oper mydlanych i seriali. Dziury w programie zapchają powtórki, a jeśli protest potrwa dłużej, Hollywood wstrzyma kręcenie filmów. Przeciętny widz potrafi wymienić nazwiska popularnych aktorów i najsłynniejszych reżyserów, scenarzystów zwykle nie kojarzy. Kryją się w cieniu, choć bez nich największy gwiazdor pozostanie bezrobotny. Do relatywnej anonimowości przywykli, natomiast nie chcą godzić się z wyzyskiem” – pisze Piotr Milewski.
Wprost
W tygodniku „Wprost” pojawia się temat celibatu. „Jak najbardziej jestem w stanie wyobrazić sobie taką sytuację, że ksiądz w Polsce ma żonę. Tym bardziej, że celibat to nie dogmat, tylko kwestia prawna. Choć dla żony księdza nie byłoby to łatwe życie. Cały czas na świeczniku” – mówi Małgorzata Terlikowska, redaktorka, pisarka, etyczka, prywatnie żona Tomasza Terlikowskiego i mama pięciorga dzieci.
Do Rzeczy
W tygodniku „Do Rzeczy” przeczytamy polemikę z tekstem Agnieszki Bugały na temat kard. Henryka Gulbinowicza. „W poprzednim numerze „Do Rzeczy” ukazał się tekst Agnieszki Bugały poświęcony otrzymanym przez nią pamiętnikom kard. Henryka Gulbinowicza. Bardzo dobrze się stało, że dysponujemy kolejnym ciekawym źródłem dotyczącym najnowszej historii Kościoła, które powinno uzupełnić naszą wiedzę na temat życia i działalności wspomnianego hierarchy. Gorzej, że na razie jedyną osobą, która analizuje zawartość tego materiału, jest dziennikarka i przedstawicielka środowiska, które twierdzi, że kard. Gulbinowicz został skrzywdzony i niesłusznie pomówiony, a jego życiorys funkcjonujący w sferze publicznej przed 2019 r. w istocie nie wymagał rewizji… Tekst, do którego się odnoszę, zawiera liczne błędy, które można podzielić na trzy zasadnicze kategorie: tendencje hagiograficzne połączone z odmową wiedzy; brak umiejętności krytycznej oceny źródeł archiwalnych; celowe manipulacje” – pisze Rafał Łatka.
Polityka
Edwin Bendyk pisze w „Polityce” o tym, komu pracę zabierze sztuczna inteligencja. „Sztuczna inteligencja skokowo podwyższy możliwości jednych, ale zdegraduje klasowo innych? Podniesie globalny PKB, ale kosztem milionów miejsc pracy? Nie musi tak być” – czytamy. „Karol III został nie tylko koronowany, ale też wyświęcony na głowę Kościoła anglikańskiego. W Anglii nie ma rozdziału Kościoła od państwa, Church of England jest Kościołem państwowym, król jest jego głową, a 26 najważniejszych biskupów – w tym pięć kobiet – zasiada w wyższej izbie parlamentu, czyli Izbie Lordów.” – zwraca z kolei uwagę Marek Ostrowski.
Sieci
Na okładkę najnowszego numeru tygodnika „Sieci” trafił Tomasz Lis. I to jego dotyczy analiza Michała Karnowskiego. „Już nie władca mediów, ale youtube’owy i wydawniczy nowicjusz, świeżo po upadku z piedestału, z zarzutami niewłaściwego zachowania wobec podwładnych i współpracowników, z poważnymi problemami zdrowotnymi po czterech udarach i zawale, o czym mówi szokująco otwarcie i w szczegółach. (…) To napięcie między żalem za utraconą wielkością, pozycją arbitra a przekonaniem, iż z wielu powodów, także zdrowotnych, odzyskanie dawnego prestiżu i władzy jest już niemożliwe, otworzyło szczelinę, przez którą wylało się sporo prawdy o systemie III RP, jego niemoralności i zakłamaniu” – czytamy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |