fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

„Ruszyła karuzela zachęt wyborczych. 800+ i czternasta emerytura, a także bezpłatne leki i autostrady to dopiero początek. PiS przez ostatnie osiem lat tak rozrzutnie gospodaruje publicznym groszem – napychając przy okazji własne kieszenie – że szastanie pieniędzmi w kampanii nikogo już nie dziwi. A opozycja przyparta do muru włącza się w populistyczną licytację” – pisze w najnowszym „Newsweeku” Aleksandra Pawlicka.

Wprost

Opublikowana przez „Rzeczpospolitą”, a przygotowana przez Tomasza Krzyżaka i Piotra Litkę „Lista księży podejrzanych i skazanych za przestępstwa seksualne w czasach PRL”, to kolejny ważny test na wiarygodność Kościoła w Polsce” – pisze we „Wprost” Tomasz Terlikowski. „Tego raportu nie da się czytać bez nerwów, a może lepiej powiedzieć bez łez w oczach. Schemat jest (niemal, bo jest kilka wyjątków) zawsze taki sam. Najpierw straszliwa krzywda dziecka, potem proces, obrona księdza przez Kościół i na koniec jego powrót do pracy duszpasterskiej, jako proboszcza, kanonika, dziekana. A obecnie jego nazwisko, choć skazano go za pedofilię, jest w spisach księży represjonowanych przez reżim komunistyczny” – czytamy.

Do Rzeczy

„Jako katolicy jesteśmy zobowiązani do posłuszeństwa „autentycznemu” nauczaniu papieży, to znaczy takiemu, które jest zakorzenione w porządku naturalnym, Piśmie i Tradycji. Zgodnie z nim kara śmierci może być sprawiedliwa i słuszna” – uważa Paweł Chmielewski w „Do Rzeczy”. „Śmierć zakatowanego przez ojczyma ośmiolatka wywołała w Polsce powrót rozmów o karze śmierci. „Jestem za przywróceniem kary śmierci dla najbardziej brutalnych przestępców” – zadeklarował premier Mateusz Morawiecki. „Za ten czyn należy się kara śmierci. I tyle” – stwierdził z kolei minister Michał Wójcik. Przeszkodę w przywróceniu w naszym kraju najwyższej kary stanowią nie tylko różnorakie dokumenty międzynarodowe. Sytuacji nie ułatwia też chaotyczne stanowisko… władz kościelnych, w tym samego papieża. Twierdzi się dzisiaj, jakoby kara śmierci była niezgodna z katolicką nauką. W istocie jest inaczej: Tradycja Kościoła jednoznacznie akceptuje karę śmierci i katolicy mogą ją popierać” – czytamy.

Polityka

„Kampania wyborcza jeszcze się oficjalnie nie rozpoczęła, ale trwa już w najlepsze. Najważniejszym tematem dla wszystkich niezależnie od partyjnych podziałów jest drożyzna. Tak wynika z dużego, jeszcze niepublikowanego, badania opinii publicznej” – pisze Edwin Bendyk w najnowszym wydaniu „Polityki”.

Sieci

Jan Śpiewak, socjolog i publicysta, w wywiadzie udzielonym Goranowi Andrijaniciowi („Potrzebujemy sojuszu konserwatystów i lewicy przeciw alkoholizmowi”) zauważa, że alkoholizm jest jednym z najważniejszych problemów społecznych w naszym kraju. Opowiada o tym, jak uzależnienie od procentów niszczy jego przyjaciół i podaje liczne statystki dotyczące tego zjawiska. „Mamy ok. 1 mln alkoholików, a niektóre dane mówią, że ich jest dużo więcej, nawet 4 mln. Mamy dużo większe spożycie alkoholu na głowę mieszkańca, niż to było w latach 80. i 90. Mamy ogromną liczbę ofiar wypadków samochodowych spowodowanych przez pijanych kierowców. Każdego roku z powodu alkoholu umiera 30–40 tys. ludzi. W tym samym czasie dziesiątki czy setki tysięcy znajdują się w szpitalach i na SOR, a trafiają tam z powodu używaniu alkoholu. Kolejki do lekarzy są w dużym stopniu winą alkoholików – oznajmia Śpiewak. Zaznacza również, że alkohol odpowiada także w dużej mierze za przemoc w rodzinach” – czytamy w „Sieci”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze