fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

W „Newsweeku” przeczytamy rozmowę Renaty Kim z Natalią de Barbaro. „Na warsztatach dla kobiet, które prowadzę, widzę bardzo dużo wyczerpania codziennością. I dużo odwagi, żeby mierzyć się z tym znojem. Widzę też jakiś rodzaj smutku wynikający z tego, jak kobiety są teraz w Polsce traktowane. Jest też bardzo dużo konkretnych dylematów, z jakimi się zmagają. Naczelny z nich to: mieć dzieci czy nie?” – czytamy.

Wprost

„Donald Tusk stoi przed decydującymi wyborami w swoim życiu. Albo zwieńczą jego polityczną karierę, albo będą końcem epoki PO w obecnym kształcie” – pisze Joanna Miziołek, która zarysowuje kilka możliwych scenariuszy, które mogą się ziścić po wyborach parlamentarnych. „Donald Tusk ma przed sobą najważniejsze zadanie: odsunąć PiS od władzy. Jeśli mu się nie uda, sam odejdzie. Nie będzie mu się chciało dalej użerać, walczyć z całym pisowskim aparatem państwa. Nie wyobrażam sobie, żeby znosił przez kolejne lata ataki na siebie w TVP. Już w tej kampanii jest mu trudno – twierdzi nasz rozmówca z PO” – czytamy w tekście dziennikarki.

Do Rzeczy

W tygodniku „Do Rzeczy” przeczytamy rozmowę z prof. Piotrem Glińskim. „To było osiem lat bardzo ciężkiej pracy, ale jednocześnie pracy, która była misją i wyzwaniem. W pewien sposób my wszyscy – mówię o kierownictwie resortu – jesteśmy wolontariuszami. Nikt nas nie zmuszał do podjęcia tej pracy, nie możemy zatem narzekać na ciężar obowiązków. Polityka jest działaniem dla dobra publicznego, ale stanowi też obszar rzeczywistości – na ogół nielogiczny, niesprawiedliwy, często pełen skrajnych emocji i wielu jeszcze innych cech, które są trochę nieludzkie, nadzwyczajne. Wszystko to wymaga uzbrojenia się w specyficzne mechanizmy obronne czy przystosowawcze. Bez tego osiągnięcie celu, którym jest właśnie dobro publiczne, jest właściwie niemożliwe” – mówi minister kultury.

Polityka

W tygodniku „Polityka” przeczytamy rozmowę z Donaldem Tuskiem. „Rząd Morawieckiego to najmniej transparentna ekipa od 1989 r. Brak przejrzystości w finansach publicznych stał się metodą rządzenia. Ciągłe ukrywanie danych, manipulowanie statystykami i narastający chaos w systemie prawnym, podatkowym i budżecie państwa utrudniają zadania ich następcom, ale na to jesteśmy przygotowani. Wciąż wysoka inflacja, spadek produkcji, spadek inwestycji, wzrost zadłużenia to konsekwencje ich nieodpowiedzialnej polityki, które siłą rzeczy utrudniają restart gospodarczy po wyborach. Przegląd kontraktów, głównie w zbrojeniówce i energetyce oraz tych związanych z CPK i innymi chybionymi projektami, to takie zadanie na pierwsze 100 dni” – mówi były premier.

Sieci

Minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi („Niemieckie przemilczenia”) w tygodniku „Sieci” komentuje politykę Niemiec wobec Polski oraz relacje między tymi krajami. „Niemcy przez kilkadziesiąt lat inwestowały w wizerunek państwa, które nie tylko rozliczyło się ze wszystkimi ofiarami swojej agresji i polityki eksterminacyjnej, lecz także dokonało tego na tyle wzorowo, że uzyskało podstawy do ubiegania się o tytuł moralnego supermocarstwa” – wyjaśnia prof. Rau.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze