fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Newsweek Polska

„Szymon Hołownia przekuł wyborcze zwycięstwo w osobisty sukces. Fotel marszałka Sejmu to najlepsza trampolina do prezydentury za dwa lata” – pisze Aleksandra Pawlicka w „Newsweeku”. „Uczciwie trzeba powiedzieć, że moja kandydatura jest w grze i nie ma co tutaj kokietować, że jest inaczej. Wiem, że muszę być gotowy do takiej decyzji Sejmu, ale jeśli jej nie podejmie, to świat się nie skończy. Będzie co robić, bo naprawiania państwa po rządach PiS starczy dla bardzo wielu z nas” – mówi tygodnikowi Szymon Hołownia.

Wprost

„Konserwatywne media donoszą, że papież zamierza zmienić model wyboru papieża. I choć Watykan zaprzecza, to sam pomysł jest naprawdę wart rozważenia” – pisze w najnowszym wydaniu tygodnika „Wprost” Tomasz Terlikowski. A chodzi o pomysł, aby osoby świeckie miały wpływ na wybór następcy św. Piotra. „Watykan zapewnia, że informacje o papieskich planach zmiany zasad konklawe są „pozbawione podstaw”. W niczym nie zmienia to jednak faktu, że nie ma żadnych powodów, by reguł tych nie zmienić, a istnieją liczne, by zrezygnować z pochodzącego z czasów feudalnych modelu wyboru władzy w Kościele” – pisze Terlikowski.

Polityka

„Szorstka, apodyktyczna, bezkompromisowa, ale też – niezłomna. Udowodniła to już jako nastolatka – harcerka i uczennica lubelskiego liceum sióstr urszulanek, w listopadzie 1939 r. składała przysięgę, że gotowa jest walczyć i umrzeć za ojczyznę. Razem z koleżankami rozdawała broń, mundury i żywność uciekinierom z zachodniej Polski; jako kurierka przewoziła rozkazy. Szybko zaczęły się aresztowania. Do niej zapukali w lutym 1941 r., podczas kompletów z matematyki. Była nawet dumna – po jedną dziewczynę przyszło sześciu gestapowców” – o zmarłej niedawno Wandzie Półtawskiej pisze w „Polityce” Joanna Podgórska.

Do Rzeczy

W tygodniku „Do Rzeczy” przeczytamy o tym, jaką dyskusję w Kościele w Polsce może wywołać dokument końcowy pierwszej sesji synodu, która odbyła się w październiku w Rzymie. „Jeśli wziąć na serio wezwanie do debaty w polskim Kościele nad kwestiami zawartymi w dokumencie końcowym Synodu, to przez kolejny rok powinna rozpocząć się szczera i wyrazista dyskusja” – pisze Piotr Semka.

Sieci

W tygodniku „Sieci” można znaleźć analizę powyborczą. Dlaczego Prawo i Sprawiedliwość straciło władzę? „PiS straciło głównie wyborców przed 40. rokiem życia (po 350 tys. w grupie wiekowej 18–29 i 30–39 lat). Dziurę w połowie udało się zasypać dzięki ludziom po 60. roku życia. Można przyjąć, że utrata młodszych wyborców wiąże się z kwestiami światopoglądowymi, lecz znaczenie mogą mieć również inne czynniki, np. większa ekspozycja takich wyborców na treści godzące w wizerunek PiS, jakimi jest zalany internet – prawdziwe i wyimaginowane afery ugrupowania. Pośrednim dowodem może być sytuacja Konfederacji, okładanej w sieci przez wspierające opozycję NGO za swoje konserwatywne podejście do spraw światopoglądowych. Nie przeszkodziło jej to umocnić się wśród wyborców przed 40. rokiem życia i utrzymać poparcie w grupie najmłodszych” – czytamy w artykule.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze