fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

Małgorzata i Marek (pisarz) Krajewscy w „Newsweeku” opowiadają o chorobie alkoholowej – jak to jest, gdy pije kobieta? „Pewnego wieczoru poprosiłam dorosłego już wtedy syna, żeby poszedł dla mnie po piwo na stację benzynową. I on przyniósł mi to piwo, ale popatrzył na mnie i powiedział: chyba masz już dosyć. Nie przestałam pić” – czytamy. Ciekawy tekst prozdrowotny znajdziemy w dziale naukowym tygodnika, czytamy w nim: „Piękna sylwetka, wytrzymałość, zdrowe serce, a do tego sportowy haj i szybki wzrost kreatywności. Ile trzeba zrobić kroków, żeby to wszystko osiągnąć?”. Po latach milczenia wraca Lecha Janerka, muzyk, a redakcja „Newsweeka” postanowiła z tej okazji z nim porozmawiać. „– Nie paliłem się do wydawania tej płyty, nie sądzę, żeby ktoś na nią czekał – mówi Lech Janerka, kiedy się spotykamy w Warszawie, w siedzibie firmy Mystic, która wydaje „Gipsowy odlew falsyfikatu”. Nie wiem, czy 70-letni muzyk z ponad 40-letnim stażem na scenie udaje skromność, czy jest rzeczywiście niepewny przyjęcia swojej nowej płyty. Nienagannie dopracowany luz, od razu przechodzi na ty i prosi, żebyśmy usiedli bliżej, siebie, bo już słuch mu szwankuje” – czytamy na początku artykułu.

Wprost

W nowym wydaniu „Wprost” przeczytamy o politycznych rozliczeniach z PiS-em. „Opozycja odrzuciła pisowskich kandydatów na marszałków. To pierwsza porażka PiS w nowej kadencji Sejmu i pierwsze z cyklu upokorzeń, które przeżyje w tej kadencji” – czytamy. Tygodnik rozmawia też z ks. Jackiem Stryczkiem, pomysłodawcą akcji „Szlachetna Paczka”. „Atak na mnie był obliczony na to, abym umarł. Ale nie chodziło o mnie” – mówi duchowny i zapowiada walkę o swoje dobre imię. Magdalena Archacka, pedagożka, uważa, że szkoła nie może tylko bawić – musi uczyć pracy i egzekwować jej wyniki. To przygotowanie do życia w prawdziwym świecie. Ma wątpliwości, czy taką rolę spełnia edukacja domowa. Więcej o tym przeczytamy w wywiadzie Krystyny Romanowskiej.

Do Rzeczy

Tygodnik „Do Rzeczy” pisze o filmie „Tunel z gołębiami”, który jest jakby pożegnaniem ze zmarłym w 2020 r. Johnem le Carre. „To nie spowiedź, to pojedynek. Na początku filmu dokumentalnego „Tunel z gołębiami” (dostępny w Apple TV+) John le Carré zwraca się do reżysera Errola Morrisa. „Kim jesteś?”. Jeśli przesłuchanie, to obie strony są przesłuchiwane i przesłuchują. Dwóch adeptów trudnej sztuki poszukiwania prawdy spotyka się, by porozmawiać o tym, że niełatwo do niej dotrzeć. Obaj czynią lub czynili to zawodowo” – czytamy. Poza tym w numerze też o tym, w jakiej ekonomicznie formie jest teraz nasze państwo. „Dziura Morawieckiego” to wprawdzie nie dziura Bauca, ale prowadząc w minionych latach nierozsądną politykę budżetową, ustępujący premier dał się zapędzić w kozi róg” – czytamy.

Polityka

W „Polityce” przeczytamy o nowej kadencji sejmowej, która właśnie się rozpoczęła. „W dniu inauguracji Sejmu X kadencji widać było, że do polityków PiS dociera, że przegrali wybory. – Już chyba tylko Mateusz ma ochotę zgrywać głupa i ogłosił dziś w Sejmie swoje plany na kolejne lata rządów, które właśnie straciliśmy – mówi poseł PiS od wielu kadencji” – czytamy. W numerze przeczytamy też o kondycji współczesnych mężczyzn – jak czytamy – zagubionych: „Współczesny polski mężczyzna żyje w sprzeczności – inaczej czuje swoją męskość wewnątrz, a inaczej prezentuje ją na zewnątrz. I wciąż nie potrafi tym wymogom męskości sprostać, zawsze jest jakiś niedosyt”. Warto też zwrócić uwagę na materiał o tym, jak sztuczna inteligencja pochłania literaturę. „Sztuczna inteligencja najbardziej, jak się okazuje, potrzebuje poetów. A przewidział to już Stanisław Lem. Jak rysuje się przyszłość literatury w dobie AI?” – czytamy.

Sieci

Tygodnik „Sieci” publikuje rozmowę z Andrzejem Dudą. Prezydent komentuje w niej jak, z jego punktu widzenia, odbiera bieżące wydarzenia w polskiej polityce. „Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Trzeciej Drogi nie przekonali mnie, że warto zrezygnować z dobrej tradycji parlamentarnej, zgodnie z którą to zwycięskie ugrupowanie jako pierwsze otrzymuje misję tworzenia rządu. W ramach obowiązującej konstytucji wszyscy prezydenci, także moi poprzednicy, prezydenci Kwaśniewski, Kaczyński i Komorowski, zawsze powierzali misję tworzenia rządu zwycięskiemu ugrupowaniu. Tegoroczne wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość” – mówi Andrzej Duda.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze