fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

„Newsweek Polska” podejmuje ważny społecznie temat przemocy ekonomicznej. „Mężczyźni wydzielają pieniądze, a potem drobiazgowo z nich rozliczają. Żądają paragonów i udowadniają, że można było kupić taniej. Więc wściekają się i krzyczą: nie umiesz oszczędzać, jesteś do niczego!” – czytamy w reportażu Renaty Kim. Redakcja pisze też o tym, że w Polsce coraz rzadziej zawierane są małżeństwa sakramentalne. „W kościele rzadko słychać teraz małżeńską przysięgę, są parafie, w których tylko kilka razy w roku. Już co druga para w Polsce woli przysięgać przed urzędnikiem niż przed księdzem. A coraz więcej w ogóle rezygnuje ze ślubu” – czytamy. W wydaniu także sylwetka Tildy Swinton, aktorki. „– Czy ktoś chce herbaty? – pyta Tilda Swinton, kiedy z kilkoma innymi dziennikarzami przysiadam się do jej stolika w restauracji hotelu Mamounia w Marrakeszu. – Jest pyszna! – zapewnia nas, ściskając w ręku tradycyjny, maghrebski imbryk. Od lat wielbi Maroko. Do tego stopnia, że na odbywającą się w Marrakeszu 20. edycję festiwalu filmowego przyleciała ponoć tanimi liniami lotniczymi. Liczyło się to, że oferują najszybsze połączenie ze Szkocji, gdzie mieszka” – zaczyna się opowieść Artura Zaborskiego. W „Newsweeku” także artykuł o ciekawym odkryciu genetycznym. „Kontakty seksualne człowieka współczesnego z denisowianami i neandertalczykami, do których doszło przed tysiącami lat, pozostawiły trwały ślad w naszym genomie. Dzięki temu niektórzy z nas są chronieni przed COVID-19” – czytamy.

Wprost

„Komisje śledcze, które powołał Sejm, mają pracować krótko i przygotowywać wnioski do prokuratury oraz Trybunału Stanu. Tak postawił sprawę marszałek Sejmu. PiS zamierza torpedować prace komisji, wykazując m.in., że są niezgodne z prawem” – taka analizę Elizy Olczyk znajdziemy w nowym wydaniu „Wprost”. Poza tym w numerze przeczytamy też rozmowę z Michałem Szpakiem, wokalistą. „Tak się fantastycznie składa, że ludzie nie kochają mnie tylko za muzę; są tacy, którzy kochają mnie za włosy” – opowiada artysta. Rozmówca wydania jest też prof. Krzysztof Giannopoulos, który opowiada o szansach dla chorych z białaczką. „Polscy hematolodzy zaplanowali badanie kliniczne, które może pomóc chorym na przewlekłą białaczką limfocytową” – czytamy. „Wprost” podrzuca tez czytelnikom pomysły na książkowe prezenty pod choinkę.

Do Rzeczy

W tygodniku „Do Rzeczy” znajdziemy rozmowę z Adamem Małyszem, byłym skoczkiem narciarskim, prezesem Polskiego Związku Narciarskiego. „My czekamy na zimę z utęsknieniem. Wiadomo, że sporty zimowe potrzebują śniegu, bo to od razu lepiej wygląda w telewizji i przyjemniej się startuje. Jednak nawet bardziej potrzebny jest mróz niż śnieg. Jeśli nie napada go odpowiednio dużo, to armatki utworzą pokrywę i można będzie rozgrywać zawody” – opowiada rozmówca. Poza tym przeczytamy też o nowej książce Salmana Rushdiego pt. „Języki prawdy”. „Salman Rushdie non-fiction, czyli groch z kapustą, teksty rozproszone z lat 2003–2020. A jednak można kilka z nich ułożyć w ważną całość” – czytamy.

Polityka

W „Polityce” znajdziemy rozmowę z prof. Kim Scheppele, socjolożką, która opowiada o tym, jakie demokracja ma metody na to, by poprawić kraj po rządach populistów. W numerze znajdziemy też reportaż na temat ekonomicznej sytuacji polskich studentów. „Prawie na nic sobie nie pozwalają, ubrania kupują w lumpeksach, zamiast mieszkań wynajmują byle jakie pokoje. Mimo to na miesięczne utrzymanie studenci muszą dziś wydać blisko 4 tys. zł” – czytamy. W szale kupowania świątecznych prezentów warto też poświęcić chwile na lekturę tekstu o pułapkach sklepowych promocji. „Black Friday za nami, czas na przedświąteczną gorączkę w sklepach. Biedronka i Lidl toczą bój na promocje, walcząc o tytuł najtańszej sieci. A przy okazji uciekają konkurencji, której coraz trudniej za nimi nadążyć” – czytamy. Dla oddechu na czytelników czeka też wywiad z prof. Jarosławem Dumanowskim o tym, co jedzono w średniowieczu. Rozmówca wyjaśnia dlaczego w średniowieczu wszystko zasypywano przyprawami, dlaczego w poście można było jeść cukier i dlaczego królowa Bona nie przywiozła na Wawel włoszczyzny.

Sieci

W tygodniku „Sieci” przeczytamy rozmowę z Januszem Cieszyńskim, byłem wiceministrem zdrowia i byłym ministrem cyfryzacji. rozmówca tygodnika opowiada o tym, jak powinna przebiegać zrównoważona cyfryzacja. „Za rządów PiS cyfryzacja nigdy nie była procesem totalnym. Mamy e-recepty, ale kiedy nie ma dostępu do systemu, lekarz wciąż może wypisać receptę na papierze. Większość PIT składamy w sieci, lecz skarbówka wciąż przyjmuje ok. 1 mln takich papierowych deklaracji rocznie. Mamy już 5 mln dowodów w aplikacji mObywatel, mimo to nie rezygnujemy z plastikowych dokumentów. To da się pogodzić, ponieważ chociaż świat cyfrowy to przyszłość, to nasz rząd wchodził w tę rzeczywistość spokojnym krokiem, nie spiesząc się i ważąc ryzyko” – mówi Janusz Cieszyński. W numerze także rozmowa z Łukaszem Litewką, który debiutuje w ławach poselskich. Został do Sejmu wybrany z list Lewicy Razem.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze