fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszamy na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

Wojna w Ukrainie to nie jedyne niebezpieczeństwo, które ma wpływ na sytuację na świecie. W Azji tli się konflikt, który może przynieść prawdziwą globalną katastrofę. „Inwazja na wyspę byłaby szaleństwem. Niestety, nie jest niemożliwa. Dwie toczące się obecnie wojny to już stanowczo za dużo. Trzecia – z udziałem Chin – oznaczałaby katastrofę. Dlatego wybory prezydenckie na Tajwanie mają kluczowe znaczenie dla całego świata” – pisze Maciej Nowicki w „Newsweeku”.

Wprost

„Kościół katolicki – na naszych oczach – głęboko się zmienia. I nie chodzi tylko o kolejne decyzje liberalizujące podejście duszpasterskie do rozwodów czy związków osób tej samej płci, ale także o coraz wyraźniejszą zgodę na to, by Kościół stał się wspólnotą różnych prędkości” – zauważa na łamach najnowszego wydania tygodnika „Wprost” Tomasz Terlikowski.

Do Rzeczy

W tygodniku „Do Rzeczy” Wojciech Cejrowski komentuje bieżące wydarzenia polityczne w naszym kraju. „Prawo nie działa wstecz? Bzdury. Ono działa we wszystkie strony. Jest jak plastelina. Można je złamać, można dowolnie wyginać, naginać i lepić, można też zupełnie rozpuścić. Prawo to tylko narzędzie do realizacji pewnych celów i działa tak jak każde inne narzędzie. Młotek – może służyć do wbijania gwoździ lub do wybijania zębów. To nie zależy od młotka, lecz od osoby, która go trzyma w garści” – czytamy.

Polityka

W najnowszej „Polityce” Adam Szostkiewicz podejmuje temat dokumentu Dykasterii Nauki Wiary „Fiduccia supplicans”. „Watykański dokument miał być gestem duszpasterskiej empatii, a spowodował zamieszanie w Kościele powszechnym” – pisze publicysta. „To ważne wydarzenie kościelne dotyczące milionów katolików, którzy z różnych powodów są na bakier z oficjalnym nauczaniem Kościoła w kwestii małżeństwa. Radość „nieregularnych” par zmąciła negatywna reakcja na dokument w tradycjonalistycznych kręgach Kościoła. Tak silna, że 4 stycznia dykasteria ogłosiła komunikat odpowiadający krytykom. Niektórzy posunęli się do zarzutu, że to kolejna herezja promowana przez Franciszka” – czytamy.

Sieci

Marek Pyza w tygodniku „Sieci” w artykule „W obronie wolności” odnosi się do ostatnich wydarzeń: aresztowania Kamińskiego i Wąsika oraz manifestacji, w której według niektórych źródeł udział wzięło nawet 200 tys. osób. Wskazuje, że z powodu tej manifestacji do Warszawy ściągnięto ogromne siły policyjne. „Po co? Czego się obawiano? Albo raczej: na co liczono? Bo działania ekipy Tuska wyraźnie były obliczone na sprowokowanie protestujących. Nie bez powodu do pałacu prezydenckiego wtargnięto dwa dni przed manifestacją, zanim w „Monitorze Polskim” ukazało się postanowienie marszałka Sejmu o wygaszeniu mandatów posłów Wąsika i Kamińskiego (postanowienie nielegalne, bo przecież Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych zakwestionowała to wygaszenie jako bezprawne), a zatem nawet w świetle prawa „takiego, jak je rozumie” ekipa Tuska zatrzymanie posłów było przestępstwem” – czytamy.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze