Przegląd tygodników opinii
Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.
Newsweek Polska
W podwójnym, majówkowym wydaniu „Newsweeka” przeczytamy o tym, że rośnie liczba nowotworów, z którymi walczą młodzi ludzie. ” – Moja babcia zmarła na raka piersi, więc kiedy wyczułam u siebie guzek, już dwa dni później byłam na USG – mówi Patrycja. Badający ją lekarz przekonywał, że to gruczolakowłókniak – łagodna zmiana, którą powinna kontrolować raz na pół roku. Patrycja chodziła jednak na badania częściej. I obserwowała, jak zmiana rośnie. – Dalej przekonywano mnie, że to nic takiego. Szczególnie że miałam ledwie 26 lat. A ja nie miałam powodów, żeby nie ufać lekarzom. W końcu to oni się na tym znają, prawda? – opowiada” – czytamy na początku tego poruszającego tekstu. Poza tym w numerze też opowieść o Izabeli Kunie, aktorce i twórczyni serialu „Klara”. „Do wszystkiego doszłam bardzo późno, ciężką pracą. Cieszę się, że jestem w tym miejscu, w którym jestem: i zawodowo, i rodzinnie. Ale gdybym była o 10-15 lat młodsza, byłoby znacznie lepiej. I tu nie chodzi tylko o metrykę – mówi aktorka Izabela Kuna, kiedy spotykamy się w kawiarni przy kamienicy, w której mieszka w centrum Warszawy. Ubrana w stylowe czarne dresy i sweter, w bejsbolówce, nie wygląda na gwiazdę z okładek, którą się stała w ostatnich miesiącach. – Sukces paradoksalnie ją uspokoił – mówi aktor Wojciech Malajkat, rektor Akademii Teatralnej. – I przyszedł w momencie, kiedy Iza przestała się napinać. W tym zawodzie im mniej się napinasz, tym lepszy efekt osiągasz” – czytamy.
Polityka
„Polityka” zastanawia się tym razem nad problemem kradzieży rowerów. „Statystyki kradzieży tego nie mówią, ale śpieszcie się chronić wasze rowery, tak szybko zmieniają właścicieli. Do początku marca Zuzanna Smykała znana była głównie jako olimpijka z Pjongczangu. 20. miejsce nie dało jej medalu. Ale i tak przeszła do historii. Była pierwszą Polką, która na olimpiadzie reprezentowała nasz kraj w snowboard crossie. Po 7 marca wokół Smykały znowu zrobiło się głośno, ale tym razem powodem były rowery. Niestety kradzione, bo w nocy z 7 na 8 marca jej i jej chłopakowi skradziono dwa rowery elektryczne o łącznej wartości 35 tys. zł” – czytamy. W numerze przeczytamy też o ptasim pogotowiu. „W Pomorskim Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja” udało się uratować już 15 tys. zwierząt, w większości ptaków. Dużo pacjentów mają zwłaszcza w sezonie lęgowym” – czytamy. W majówkowym wydaniu „Polityki” też strony specjalne poświęcone 20-leciu obecności Polski w Unii Europejskiej.
Wprost
W nowym wydaniu „Wprost” o skomplikowanej sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie. „Groźba regionalnej wojny wisi nad Bliskim Wschodem jak miecz Damoklesa. Ostatnio dynda on znacznie niżej nad głowami milionów żydowskich, arabskich i perskich mieszkańców regionu” – czytamy. Znajdziemy też materiał Tomasza Terlikowskiego o tym, że „żadna wojna nie jest święta”. Autor pisze w kontekście wojny, którą Rosja prowadzi z Ukrainą: „Nowe oświadczenie, pod którym podpisany jest patriarcha Cyryl, może okazać się wstępem do kar czy sankcji nakładanych przez Światową Radę Kościołów na Rosyjską Cerkiew Prawosławną”. Redakcja rozmawia też z Iwoną Pavlović, legendarną jurorką „Tańca z gwiazdami”. „Zbyszek Wodecki kazał mi przyjmować zainteresowanie fanów z uśmiechem. I ja go słucham do dzisiaj. Bo prawda jest taka: jeśli męczy cię sława, zrezygnuj” – opowiada rozmówczyni.
Do Rzeczy
W tygodniku „Do Rzeczy” tym razem znajdziemy wspomnienie poświęcone prof. Jadwidze Staniszkis. „Odeszła pierwsza dama polskiej socjologii. Swój autorytet budowała latami. Nadprzeciętna inteligencja, za którą stała odwaga. Nawet jej adwersarze czuli do niej respekt. Nigdy nawet nie otarła się o posądzenie o polityczny koniunkturalizm. Jeśli coś mówiła, to każdy czuł, że to jest jej pogląd. Można się było z nim zgadzać lub nie, niekiedy był zawiły, trudny do zrozumienia, ale był jej. Dla mojego pokolenia, które po 1989 r. próbowało szukać narzędzi zrozumienia sojuszu byłych opozycyjnych liberałów z postkomunistami, była intelektualnym przewodnikiem. Bez niej w tych niekiedy gorzkich latach bylibyśmy o wiele bardziej samotni” – pisze o zmarłej niedawno socjolożce Piotr Semka. W numerze też o „pokoleniu Sephora”. „„Pokolenie Sephora” to termin określający specyficzną, rosnącą grupę konsumentów, zostawiających w luksusowych drogeriach niemałe pieniądze. Chodzi o osoby z pokolenia Alfa, czyli te urodzone po 2010 r., których głównym zainteresowaniem jest makijaż, a ulubioną metodą na spędzenie wolnego czasu – buszowanie po sklepach z kosmetykami” – czytamy.
Sieci
Marek Budzisz w artykule pt. „Idzie wojna” opublikowanym w tygodniku „Sieci” komentuje ekonomiczny i militarny sojusz między czterema państwami, jaki na oczach całego świata kształtuje się na Wchodzie. Uważny obserwator, który spojrzy na agresję Rosji na Ukrainę znacznie szerzej, z pewnością dostrzeże, że ma ona swoich sprzymierzeńców. Nasuwa się pytanie, jakie będą tego konsekwencje. „Amerykańscy eksperci alarmują, że na naszych oczach kształtuje się współczesna oś państw rewizjonistycznych, „czworokąt zła” złożony z Rosji, Iranu, Korei Północnej i Chin, które współpracują ze sobą coraz bliżej, zarówno ekonomicznie, jak i wojskowo. Do powstania pełnowymiarowego sojuszu wojskowego jeszcze nie doszło, ale kontynuacja obecnych tendencji może do tego doprowadzić. Jak niedawno ujawnił amerykański wywiad, to dzięki dostawom z Chin i pozostałych krajów Kreml jest w stanie kontynuować wojnę i potrafił przestawić swój przemysł na potrzeby produkcji wojskowej. Zrobił to, jak powiedział w Kongresie w minionym tygodniu gen. Christopher Cavoli, „szybciej i skuteczniej, niż się spodziewaliśmy”. I ten proces stanowi potencjalnie największe zagrożenie dla przyszłości” – czytamy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |