fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszamy na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

„Newsweek” pisze o tym, że uzależnienie od internetu i smartfonów dotyczy coraz młodszych dzieci. „Jeszcze kilkanaście lat temu wszyscy spędzaliśmy mniej czasu w sieci czy przed ekranem. Dzieci tym bardziej. Gdyby temat uzależnień bardzo uprościć, można powiedzieć, że uzależnienia zaczynają się od pierwszego kontaktu z tym czymś, co potem zniewoli, spowoduje utratę kontroli. Technologie, aktywności związane z internetem są wszechobecne i zwykle bez limitów wiekowych. Mamy już wiele badań, które potwierdzają, że aktywności cyfrowe, internetowe mają w sobie potencjał aktywowania nałogu. Wracając więc do pańskiej tezy – ona dziś wcale nie jest ryzykowna. Tak po prostu jest” – mówi na łamach „Newsweeka” Bernadeta Lelonek-Kuleta, psycholożka i specjalistka terapii uzależnień. W numerze znajdziemy też artykuł na temat tego, dlaczego jesteśmy głodni. „Nie ma odchudzania bez głodowania – powtarzamy sobie na diecie. Dziś wiadomo, że to nieprawda, a uczucia głodu nie wolno lekceważyć, bo może całkowicie przejąć nad nami kontrolę” – czytamy. Ciekawa jest tez analiza poświęcona tzw. niezdecydowanym – to od ich wyborów zależy wynik walki o prezydenturę w USA. „Na finiszu kampanii prezydenckiej Donald Trump i Kamala Harris idą łeb w łeb. Wynik zmagań przesądzi garstka wyborców, którzy wciąż nie zdecydowali, kogo wolą” – czytamy.

Polityka

W „Polityce” przeczytamy o nadchodzących wyborach prezydenckich w USA. „Na dwa tygodnie przed amerykańskimi wyborami Kamala Harris złapała zadyszkę. Nikt już nie zwraca uwagi na to, co mówi i robi Donald Trump, podczas gdy demokratka wciąż jest pod lupą” – czytamy. W numerze też rozmowa z Robertem Koniecznym, pogrzebnikiem. „Ludzie od wieków wyobrażali sobie śmierć jako zakapturzoną kostuchę bez twarzy, z kosą w ręku. A może byśmy tak spojrzeli na nią jak na piękną kobietę, która zabiera ze świata, na którym dzieje się teraz tyle parszywych rzeczy” – czytamy. Redakcja rozmawia także z językoznawczynią, prof. Jolanta Szpyrą-Kozłowską, autorką książki „Marsjanie i Wenusjanki? O języku młodych Polek i Polaków”. „Czy kobiety gadają trzy po trzy, a mężczyźni prawią mądrości? One używają eufemizmów, a oni klną jak szewcy?” – z tymi pytaniami mierzy się w rozmowie ekspertka.

Wprost

„Wprost” w tym tygodniu opowiada o 50 najbogatszych Polkach. w tym gronie jest Ewa Chodakowska, z którą redakcja przeprowadziła wywiad. „Znam zamożne kobiety, które pomimo stabilnego życia i dużej nadwyżki finansowej, na którą ciężko zapracowały, wciąż mają problem z nagrodzeniem siebie” – mówi trenerka fitness. Rozmówczynią numeru jest też Anna Lewandowska. „Moja żyłka do interesów to zasługa karate, dynamiki tego sportu, takiej akcji-reakcji: „ucieknij, uderz, ucieknij, bądź szybsza” – opowiada sportsmenka. Redakcja rozmawia też z Jurijem Felsztyńskim, rosyjskim historykiem mieszkającym w USA. „Jeśli wybory w USA wygra Trump, Ukraina może nie mieć wyjścia i będzie musiała zacząć zachowywać się jak Izrael, który ignoruje wolę swoich sojuszników” – mówi rozmówca.

Do Rzeczy

Tygodnik „Do Rzeczy” zastanawia się, czy nowy trener pomoże Idze Świątek w osiąganiu kolejnych sukcesów. „Za każdym sukcesem wielkiego tenisisty stoi trener. Stoi i pomaga. Trzeba go wybrać starannie, bo często jest to związek na wiele lat. Czy Iga Świątek wybrała dobrze?” – zastanawia się redakcja. „Ważną decyzją Świątek było wybranie nowego szkoleniowca, którym ostatecznie okazał się Belg Wim Fissette. Nie chodzi tylko o to, jakie metody treningowe miał poprzedni szkoleniowiec, a jakie zaproponuje ten, który właśnie rozpoczyna pracę. Co będzie chciał zmienić w sposobie gry Polki?” – czytamy dalej. W tygodniku także opowieść o tragedii wojny w Ukrainie w liczbach. „Jakie straty poniosły obie strony wojny rosyjsko-ukraińskiej? Odpowiedź często zależy od tego, czy wierzymy propagandzie państwa agresora czy propagandzie państwa ofiary. Wiarygodna jest natomiast liczba ukraińskich ofiar cywilnych – według ONZ ok. 12 tys.” – czytamy.

Sieci

Tygodnik „Sieci” publikuje w tym tygodniu wywiad z Jackiem Piekarą, autorem chętnie kupowanych powieści fantasy. Autor ten, jak zaznacza redakcja, publicznie wyraża swoje przywiązanie do tradycyjnych wartości. „Pisarze na całym świecie potrafią ostro deklarować swoje poglądy, tak jak choćby najsławniejsi – Stephen King czy J.K. Rowling. Moje obecne poglądy to w dużej mierze plon młodzieńczego antykomunizmu. Antykomunista nie może głosować na Lewicę czy Platformę, które są spadkobiercami PZPR i admiratorami zbrodniczej Służby Bezpieczeństwa – mówi twórca „cyklu inkwizytorskiego” – czytamy w rozmowie. W numerze też m.in. ostatnia analiza przed wyborami prezydenckimi w USA i tekst poświęcony trwającej wciąż wojnie w Ukrainie i dążeniu do pokoju pt. „Zachód chciałby negocjować pokój na Ukrainie”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze