Przegląd tygodników opinii
Zapraszamy na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.
Newsweek Polska
„Newsweek” podejmuje bardzo ważny społecznie temat zaburzeń lękowych. „Przemek jest mistrzem kamuflażu. Na przykład taka sytuacja: spotykają się z koleżanką z innego działu przy ekspresie do kawy. Ona taka wygadana, opowiada, co u niej, że urlop, wakacje, dzieciaki w szkole, syn jest chyba w spektrum, ale spoko, wszystko świetnie, powrót do pracy po urlopie to wiadomo, trochę depra, ale zaraz przeszło. A Przemek, że super, to interesujące, gdzie byliście, też pojadę. Jakby to kto inny mówił głosem Przemka. Bo prawdziwy Przemek siedzi schowany głęboko we własnej głowie, trzęsie się z lęku i tylko nie może się doczekać, aż ona przestanie mówić. A on będzie mógł wrócić do tępego, pozbawionego emocji przyglądania się, jak ekspres pieni mleko” – czytamy w poruszającym reportażu. Redakcja podejmuje tez temat „mafii wnuczkowej”, czyli plagi oszustw. „Walka z nimi jest jak odcinanie głowy hydrze. Na miejsce jednego gangu wyrastają dwa kolejne i działają ze zdwojoną siłą” – czytamy. Ciekawy jest także artykuł o libido i seksualności osób dojrzałych. „Beata ma 61 lat i duży apetyt na życie i seks. Irytuje się, gdy słyszy, że o menopauzie mówi się „przekwitanie”. – Przecież ja kwitnę!” – czytamy.
Polityka
W „Polityce” przeczytamy o politycznej batalii nad wolną Wigilią. „Lewica przebrała się za Świętego Mikołaja i walczy o Wigilię ustawowo wolną od pracy. Powstały w tej sprawie egzotyczne sojusze, ale wolnej Wigilii raczej nie będzie. Polacy generalnie lubią świętować, zapominają jednak, że to sporo kosztuje” – czytamy. Poza tym w wydaniu też o kryzysie w polskiej policji. „Pomysł na nowe kadry w policji jest taki, żeby sięgnąć po emerytów. To i inne równie przewrotne rozwiązania mają wypełnić największą dziurę kadrową w historii tej formacji. Jeśli się nie uda, włoski strajk policjantów sparaliżuje państwo” – czytamy. W numerze znajdziemy tez artykuł o „egzotycznej” drużynie Donalda Trumpa. „Trump wybiera swoją drużynę. Fanatycy, politycy złamani, eksperci od „gorących dziewczyn” – czytamy. Tygodnik rozmawia też z hollywoodzkim aktorem – Hugh Grantem. „Zawsze, gdy staję przed kamerą, towarzyszą mi napięcie i niepewność. (…) Nauczyłem się kochać każdą z moich postaci. Nawet te potworne” – opowiada artysta, który wystąpił w horrorze „Heretic”. Film ten właśnie wszedł do kin. „Polityka” przeprowadziła też ciekawą rozmowę z Michałem Choińskim, autorem książki-biografii „New Yorkera”.
Wprost
W nowym wydaniu „Wprost” przeczytamy o wojnie w Ukrainie. „Forsowane przez Rosję pomysły na przerwanie walk to wyrok śmierci dla Ukrainy. Pojawiła się koncepcja stworzenia kontyngentu sił pokojowych, które miałyby zabezpieczać kraj przed powtórką ataku ze strony Rosji” – pisze redakcja. Poza tym jest też rozmowa z Magdaleną Bigaj z Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa. „Wierzę w młode pokolenie. Myślę, że będą jako dorośli korzystać z nowych technologii bardziej odpowiedzialnie niż my” – mówi ekspertka. W wydaniu także rozmowa z piosenkarką – Kaśką Sochacką. „Wyrosłam w przekonaniu, że nie muszę nikomu nic udowadniać. To cecha, za którą jestem sobie bardzo wdzięczna” – opowiada artystka. Rozmówczynią tego wydania „Wprost” jest również Maja Sablewska. „Tak naprawdę nigdy nie pchałam się do show-biznesu. To raczej show-biznes mnie wciągnął bez pytania” – mówi celebrytka.
Do Rzeczy
„Do Rzeczy” pisze w tym tygodniu o 250. rocznicy powstania „Cierpień młodego Wertera” Goethego. „Jedna z największych sensacji współczesnej historii literatury ukazała się 250 lat temu 29 września 1774 r. w Lipsku. Zachowujący anonimowość 25-latek opublikował książkę o tytule „Cierpienia młodego Wertera”. Z tej okazji Muzeum Niemieckiego Romantyzmu we Frankfurcie nad Menem przedstawia wystawę „Świat Wertera”. Dlaczego dwa i pół wieku po premierze książki tak wiele osób uważa ją za wciąż aktualną? Co zadecydowało o sile tego rewolucyjnego manifestu w formie opowieści o nieszczęśliwej miłości? Frankfurcka wystawa stara się wytłumaczyć fenomen tej literackiej „petardy” sprzed ponad dwóch stuleci” – czytamy. Poza tym w numerze też o Arabii Saudyjskiej w kontekście wyborczego zwycięstwa Donalda Trumpa. „Saudyjski następca tronu Mohammed bin Salman z pewnością hucznie świętował powrót Donalda Trumpa do Białego Domu. To on będzie głównym partnerem USA na Bliskim Wschodzie, a jego marzenie, by być równym najpotężniejszym przywódcą, staje się realne, choć Joe Biden zapowiadał, że zrobi z niego pariasa” – czytamy.
Sieci
Redakcja „Sieci” wyraża swoje stanowisko na temat nadchodzącej kampanii prezydenckiej i jednego z kandydatów – Karola Nawrockiego. „Kampania jak zawsze będzie twardym bojem. Tym razem wyjątkowo twardym, bezwzględnym, bo zwycięstwo obozu władzy „domknie system”, jak to ujął Grzegorz Schetyna, i Tusk podejmie próbę całkowitego zniszczenia PiS. Szanse na odbudowę niepodległości oraz polskiego rozwoju w perspektywie lat, a może i dekad, będą iluzoryczne. Brutalność osiągnie poziomy rekordowe […]. Z kolei zwycięstwo kandydata wspieranego przez PiS przyspieszy upadek koalicji 13 grudnia, będzie początkiem jej końca, może szybszego i gwałtowniejszego, niż myślimy” – tak uważa jeden z dziennikarzy tygodnika.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |