Przegląd tygodników opinii

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Newsweek Polska
– Tak umiera demokracja. Niszcząc niezależność sądów, PiS zmierza do dyktatury – czytamy na okładce najnowszego wydania „Newsweeka”. – Zniszczenie niezawisłych sądów to decydujący krok na drodze do władzy autorytarnej – pisze Cezary Michalski. Trzeba jednak zauważyć, że reformy partii rządzącej przeprowadzane są przy aplauzie ze strony większości opinii publicznej. Można się z nimi nie zgadzać, ale są one odpowiedzią na oczekiwania społeczne. Jak ocenić kierunek tych zmian? Zdaniem Tomasza Lisa, „po 28 latach wróciliśmy do PRL”.
Wprost
Donald Tusk, Jerzy Owsiak i Robert Biedroń to osoby, które – zdaniem Polaków – mają największe szanse na odsunięcie PiS od władzy. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego dla „Wprost”. Na razie jednak opozycja w Polsce nie potrafi wykreować lidera. I to wcale nie dlatego, że aż tylu polityków bije się o to miano. Wręcz przeciwnie – żaden z nich nie ma po prostu wystarczającej siły ani charyzmy. – Jeśli zatem „polski Macron” już istnieje, to na razie się świetnie zakamuflował – podkreśla Marcin Dzierżanowski.
Do Rzeczy
– Ksiądz, student medycyny, dyrektor szkoły, szefowa polskiego rządu, czyli „zwyczajni, porządni, otwarci ludzie” – bo tak o rodzinie Szydłów mówią mieszkańcy ich rodzinnego Przecieszyna – pisze Maciej Pieczyński w artykule „Typowa polska rodzina”. Przeczytamy również o pierwszym wecie prezydenta Andrzeja Dudy wobec rządowej ustawy. – Weto nie oznacza nagłego zwrotu w polityce głowy państwa, ale otwiera pole do spekulacji, w co i z kim gra prezydent – pisze Kamila Baranowska w tekście „Droga do RIO”.
Polityka
– Dla PiS Zachód jest najważniejszym punktem odniesienia – jak dla wszystkich rządów po 1989 r. Tyle że dziś odgrywa on rolę obcego. Wroga, który ma pomóc stworzyć nowego Polaka. Z małą pomocą Donalda Trumpa – piszą Joanna Podgórska i Łukasz Wójcik. Ponadto Jerzy Baczyński pisze o skutkach wizyty prezydenta USA w Polsce. – Kilkunastogodzinna wizyta Donalda Trumpa w Polsce miała przede wszystkim charakter wizerunkowy; zresztą dla obu stron – podkreśla redaktor naczelny „Polityki”.
wSieci
W najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” bitwa o sądy, czyli bitwa o wszystko. Czy czeka nas kolejna próba obalenia rządu? Czy opozycja szykuje pucz? Publicyści tygodnika komentują istotę zmian w sądownictwie, które próbuje przeprowadzić partia rządząca oraz histerię totalnej opozycji i prawniczego establishmentu. W nowym numerze „wSieci” także o niedawnej wizycie Donalda Tumpa w Polsce. Tym razem Dorota Łosiewicz w artykule „Bliskie spotkania pierwszych dam” zdradza kulisy spotkania Agaty Kornhauser-Dudy z Melanią Trump.
Przegląd tygodników opinii
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze