fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszamy na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

W „Newsweeku” rozmowa z Joanną Flis, autorką książki „Gry rodzinne”. „Rodzina to system, którego nie wybieramy, rodzimy się w nim. Trudno oczekiwać, że będę w nim wszystkich lubić tylko dlatego, że się znaleźliśmy razem w tym samym punkcie i czasie. Natomiast przyjaciół wybieramy i jeżeli przestanę kogoś lubić, to raczej nic już nas nie łączy” – mówi rozmówczyni. W wydaniu także reportaż o Polakach mieszkających w Dubaju. „Chcesz tu mieszkać? To trzymasz się zasad – mówią. W większości anonimowo, bo – jak tłumaczą – Dubaj to dla ekspatów pod wieloma względami bajka. Korzystają z przywilejów niedostępnych gdzie indziej i nie chcą ich stracić. O życiu tutaj opowiadają, że jest wygodne i bezpieczne. Świetne zarobki, a na dodatek nie trzeba płacić podatku dochodowego. Do tego zapierająca dech w piersiach architektura, palmy i morze: wszystko dokładnie tak jak na zdjęciach z Instagrama. Po prostu raj” – czytamy na początku tekstu.

Polityka

W „Polityce” przeczytamy rozmowę z pediatrą zajmującą się opieką paliatywna – dr Katarzyną Żak-Jasińską. „Im dłużej pracuję, tym bardziej wiem, że nic mi do tego, czy ja daję, czy zabieram nadzieję. To nie jest nasza rola. Każdy rodzic, którego przyjmuję pod opiekę hospicjum, mówi: „Ja nigdy nie stracę nadziei”. „Ja też nie” – odpowiadam. Ale musimy ją na nowo definiować: na co nadzieja jest dzisiaj, a na co będzie za tydzień. I nie o wyleczenie tu chodzi. Mamy nadzieję, że dziecko nie będzie cierpiało, nic go nie będzie bolało. Albo że nadejdzie jeszcze jeden dzień i starszy brat zdąży wrócić do domu z miasta, w którym studiuje…” – opowiada rozmówczyni. W majówkowym wydaniu także o tym, czy zwierzęta rozumieją śmierć: „Co zwierzęta wiedzą o ulotności swojego istnienia? Jak żegnają bliskich? Czy mogą odebrać sobie życie? Wciąż nie rozumiemy wewnętrznych światów innych gatunków”. Warta polecenia jest także rozmowa z Mateuszem Adamczykiem, polonistą, o tym jak i dlaczego zmienia się polszczyzna. Redakcja pisze też o tym, jak wypoczywają Polacy. „Lato w biurach podróży zaczyna się zawsze wraz z majówką. W tym roku nadeszło nawet wcześniej, nie tylko za sprawą upalnej pogody, ale dlatego, że Wielkanoc wypadła późno, co sprawiło, że dało się zbudować wydłużony urlopowy most między kwietniem a majem. Wyjątkowo wielu Polaków postanowiło w tym roku Wielkanoc spędzić poza krajem. Na egipskiej plaży albo na greckich wyspach czy Tureckiej Riwierze. Pogoda sprzyja, bo w Egipcie temperatury są jeszcze znośne, a w basenie Morza Śródziemnego właśnie startuje sezon turystyczny” – czytamy.

Wprost

We „Wprost” znajdziemy materiał o nadchodzącym konklawe – redakcja pisze o 15 kardynałach, którzy maja największe szanse na zwycięstwo. W wydaniu też rozmowa z dr hab. Michałem Żmihorskim o przyczynach wielkiego pożaru nad Biebrzą. Specjalista  przestrzega przed kolejnymi niebezpieczeństwami: „Nie widzimy słonia w salonie, który jest odpowiedzialny za 90 proc. tych problemów”. „Sądzę, że w Ukrainie papież jest odbierany jako stojący przy ofiarach, a nie opowiadający się po stronie oprawców. Pewnie kiedyś historycy o tym napiszą” – mówi z kolei ks. Wojciech Lemański. Tygodnik internetowy publikuje też rozmowę z Wimem Wendersem, autorem dokumentu o papieżu Franciszku. „Nie wiedząc nic o kardynale Jorge Bergoglio, pomyślałem: 'Facet ma jaja’. W XXI w. przybrał imię świętego, który symbolizuje największą rewolucję w historii Kościoła” – mówi artysta.

Do Rzeczy

W „Do Rzeczy” przeczytamy o dzikich zwierzętach: „Łatwiej dziś spotkać dzika w centrach niektórych miast niż w lesie. Sarny, jelenie, łosie i żubry to także coraz częstszy widok nie tylko na leśnych polanach. Liczebność niektórych gatunków zwierząt jest w Polsce rekordowa, a sytuacje konfliktowe z człowiekiem coraz częstsze. Także z niebezpiecznymi drapieżnikami – niedźwiedziami i wilkami”. W numerze też o warszawskim Pałacu Kultury i Nauki. „Warszawski Pałac Kultury i Nauki posiada zajadłych przeciwników twierdzących, że nie tylko szpeci Warszawę, lecz także jest dowodem dominacji sowieckiej nad PRL. Natomiast dla turystów pozostaje symbolem stolicy oraz znaczącym punktem orientacyjnym” – czytamy.

Sieci

W tygodniku „Sieci” przeczytamy analizę przed nadchodzącym konklawe – kto będzie kolejnym papieżem? „Na wybór raczej nie mogą liczyć duchowni zbyt podeszli w latach, a więc zbliżający się do 80. roku życia. Takich osób jest 15. […] Trudno też sobie wyobrazić, by elektorzy wskazali na osobę zbyt młodą, taką jak np. 45-letni Mykoła Byczok. Ktoś mający dziś poniżej 60 lat mógłby zasiadać na tronie Piotrowym nawet ponad trzy, a nawet cztery dekady. Perspektywa tak długo panującego papieża jest dla większości hierarchów raczej nie do przyjęcia. To wyklucza z grona faworytów ok. 20 kolejnych purpuratów” – czytamy. W wydaniu też sporo miejsca poświęcono kampanii przed wyborami prezydenckimi w Polsce.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze