fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Newsweek Polska
W najnowszym wydaniu „Newsweeka” przeczytamy rozmowę Renaty Grochal z prof. Anną Wolff-Powęską o relacjach polsko-niemieckich. – Relacje międzyrządowe – bo przecież trzeba oddzielić polityków od społeczeństw – są złe. Niemcy są permanentnie atakowani, obrażani, ale na razie cierpliwie to znoszą – twierdzi ekspertka. Znajdziemy również analizę wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. – Demokratyczna kandydatka na prezydenta zastanawia się, czemu przegrała z Donaldem Trumpem. Wychodzi na to, że winni są wszyscy, tylko nie ona – pisze Piotr Milewski.
Wprost
– W piątek prezes przedstawił prezydentowi postulaty PiS dotyczące ustaw o sądownictwie. Prezydent ma się nad nimi pochylić – piszą Eliza Olczyk i Joanna Miziołek. Autorki zabierają głos w sprawie reformy sądownictwa, która ostatnimi czasy bardzo zajmuje opinię publiczną. Ponadto Anna Gielewska sprawdza, jakie nastroje panują w największej partii opozycyjnej. – Partia szykuje się do nowego otwarcia, ale nastroje są podobne do ostatnich sondaży. Słabe – zauważa autorka. – Już dwie rozmowy wystarczą, żeby zobaczyć, jaki klimat panuje dzisiaj w Platformie – dodaje.
Do Rzeczy
Uważam, że islam jest sprzeczny nie tylko z polską konstytucją, lecz także z międzynarodowymi konwencjami określającymi prawa człowieka – mówi w rozmowie z Łukaszem Warzechą prezes fundacji Estera Miriam Shaded i porównuje tę religię z systemem mafijnym. Przyznaje też, że przez swoją działalność otrzymuje pogróżki. Przeczytamy również o reformie szkolnictwa wyższego. – Źle, że doszło do takiego nieporozumienia między nami, i pewnie obaj mamy powody, żeby się uderzyć w piersi. Zapewniam jednak, że to jest tylko kwestia komunikacji, a nie żadne poważne tąpnięcie w koalicji – mówi wicepremier Jarosław Gowin.
Polityka
– Dlaczego PiS-owi nie spada? – zastanawia się „Polityka”. – Kiedy i czy w ogóle spadnie poparcie dla partii Kaczyńskiego? Czy opozycja ma jakiekolwiek szanse? Na półmetku parlamentarnej kadencji nie ma w polskiej polityce ważniejszych pytań – piszą Mariusz Janicki oraz Wiesław Władyka. Ponadto przeczytamy komentarz Piotra Burasa dotyczący reparacji wojennych. Autor uważa, że nasze roszczenia nie przyniosą nic dobrego. – Reparacyjne moralno-historyczne wzmożenie nie przyniesie nic poza podważeniem zaufania między Polską a Niemcami – twierdzi Buras.
Sieci
W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wywiad, w którym Jarosław Kaczyński zastanawia się, jaka jest rola prezydenta Andrzeja Dudy w procesie naprawy państwa, w przeprowadzaniu „dobrej zmiany”. Lider PiS podkreśla: – Bitwa o uczciwe sądy jest dziś najważniejsza. W wywiadzie także o: kampanii „Sprawiedliwe sądy”, zmianach w rządzie, sytuacji w partii, reparacjach wojennych i zewnętrznej presji na Polskę. Prezes PiS mówi również o ewentualnej rekonstrukcji rządu. – W listopadzie dokonamy oceny całego rządu i wówczas zapadną decyzje – mówi Jarosław Kaczyński.
Zobacz także
Wasze komentarze