fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Newsweek Polska
– Dymisja Beaty Szydło była szykowana od kilku miesięcy. Partia czekała na premiera Kaczyńskiego, a znienacka dostała Morawieckiego. Za zmianą ma pójść poprawa relacji z Brukselą. Tylko czy nowego szefa rządu zaakceptuje elektorat? – zastanawia się na łamach najnowszego wydania „Newsweeka” Michał Krzymowski. Ponadto z sondażu zleconego przez redakcję wynika, że aż 63% Polaków będzie przy wigilijnym stole unikało tematów związanych z polityką.
Wprost
– Choć Mateusz Morawiecki nie ma w PiS swojej frakcji, może liczyć na poparcie kilku kluczowych dla obozu dobrej zmiany osób – o tym, na kim swoją pozycję będzie budował nowy szef rządu, piszą Eliza Olczyk i Joanna Miziołek. – Jeden zaczynał od sprzedawania gazet na ulicach, drugi od sprzątania akademików. Wszyscy postanowili kiedyś zająć się biznesem. Dziś są najbogatszymi na świecie ludźmi z domieszką polskiej krwi – ich sylwetkom przygląda się Szymon Krawiec.
Do Rzeczy
– Za sprawą dyrektora Radia Maryja lewica w Polsce traci monopol na budowanie relacji polsko-żydowskich – zauważa Piotr Semka w artykule „Łamanie lodów, czyli gambit o. Rydzyka”. – Polska jest na celowniku – mówi Jonny Daniels, prezes fundacji From the Depths, zajmującej się relacjami polsko-żydowskimi, w rozmowie z Marcinem Makowskim. Ponadto: – Jarosław Kaczyński nigdy nie bał się rozwiązań niekonwencjonalnych. Właśnie zdecydował się na najbardziej ryzykowne posunięcie w całej karierze – pisze Piotr Gociek w artykule „Dlaczego Morawiecki”.
Polityka
– Robimy to, czego oczekują Polacy – to zdanie jak mantrę powtarzają politycy PiS, tłumacząc tym wszelkie decyzje i działania władzy. Postanowiliśmy zatem sprawdzić w sondażu, czego naprawdę chcą Polacy, jakiej Polski, jakiego państwa i ustroju. I jak to się ma do programu rządzących – o tym pisze Mariusz Janicki. Ponadto Malwina Dziedzic pisze o nowej przewodniczącej .Nowoczesnej. – Katarzyna Lubnauer to pierwsza kobieta, która bez męskiego nadania zdobyła wysokie stanowisko w polskiej polityce. Czy osobiste zwycięstwo uda jej się przekuć w sukces całej opozycji?
Sieci
Niedowierzanie i wiele wątpliwości, ale też spore nadzieje – to najczęstsze reakcje na dymisję Beaty Szydło ze stanowiska premiera i powołanie na szefa rządu Mateusza Morawieckiego. Zmiana premiera to najważniejsze polityczne wydarzenie ostatniego czasu w Polsce, które szeroko komentują publicyści tygodnika „Sieci”. Z kolei Marzena Nykiel, redaktor naczelna portalu wPolityce.pl, w artykule „Dziękujemy” zwraca uwagę, że Polakom trudno będzie zaakceptować zmianę szefa rządu.
Przegląd tygodników opinii
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze