fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Newsweek Polska
– Miał być nakręcony z rozmachem wielki historyczny serial o polskich królowych, które nie wahały się walczyć o władzę. Wyszło jak wyszło. Ale i tak każdy odcinek oglądają trzy miliony widzów – piszą Renata Kim, Karol Marczak w najnowszym numerze „Newsweeka”. Ponadto Renata Grochal pisze o „Słabych punktach planu Kaczyńskiego”. – Rekonstrukcja rządu to był wizerunkowy majstersztyk – twierdzi autorka tygodnika.
Wprost
Redakcja tygodnika „Wprost” przygląda się kulisom rekonstrukcji rządu, która miała miejsce w ubiegłym tygodniu. – Zmiany w rządzie niespodziewanie wzmocniły wpływy wicepremiera Jarosława Gowina, osłabiły natomiast skrzydło o. Tadeusza Rydzyka. Nadal karty rozdaje twarde jądro PiS – ocenia Eliza Olczyk. Przeczytamy również rozmowę Agaty Jankowskiej z prof. Joanną Kurczewską z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk na temat polskiego patriotyzmu.
Do Rzeczy
– Usunięcie Macierewicza z rządu planowane było od dawna. Tylko wciąż pojawiały się problemy, które oddalały to w czasie – pisze Wojciech Wybranowski w artykule „Przegrana wojna Macierewicza”. – Prezes nie decydował sam. Nowy skład rządu to wynik kompromisu sił mających obecnie w PiS największe wpływy. Efektem rekonstrukcji jest również zrównoważenie wpływów we frakcjach Zjednoczonej Prawicy– zauważa Piotr Semka w tekście „PiS w trójkącie wpływów”.
Polityka
– Pierwszą zagraniczną wizytę państwową premier Mateusz Morawiecki odbył 3 stycznia 2018 r. w Budapeszcie. Pojechał tam po pomoc i patronat. Niemcy muszą poczekać – pisze Sławomir Sierakowski w najnowszym numerze „Polityki”. Ponadto przeczytamy również rozmowę z księdzem Jarosławem Wąsowiczem, duszpasterzem kibiców, o ich pielgrzymce na Jasną Górę, o polityce historycznej tworzonej pod kibicowskie gusta i dlaczego podoba mu się hasło „Śmierć wrogom ojczyzny!”.
Sieci
– Jednym ze znaków rozpoznawczych wschodzącej potęgi jest to, że schodzące potęgi wytaczają przeciwko niej najcięższe działa – mówi w nowym numerze tygodnika „Sieci” George Friedman. Z założycielem i byłym dyrektorem agencji Stratfor, wydawcą pisma „Geopolitical Futures” rozmawia Aleksandra Rybińska. Publicysta polityczny, Stanisław Janecki, w artykule “Krajobraz po rekonstrukcji” wyjaśnia kulisy „wielkiej zmiany w Dobrej Zmianie” i przekonuje, że „rewolucja” nie oznacza słabnięcia obozu niepodległościowego i jego lidera Jarosława Kaczyńskiego.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze