Przegląd tygodników opinii

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Newsweek Polska
– Od dawna żadna książka naukowa nie wzbudziła takiego zainteresowania. „Dalej jest noc” to wstrząsająca opowieść o losach Żydów zdanych na łaskę i niełaskę Polaków. Z każdych trzech poszukujących ratunku dwóch zginęło – pisze Aleksandra Pawlicka. Ponadto Jacek Pawlicki podejmuje temat Botswany. – Botswana słynie z diamentów i delty Okawango. Ale największym bogactwem kraju jest demokracja. W miarę sprawnie działająca, przynajmniej jak na Afrykę. Właśnie zaprzysiężono tam piątego w historii prezydenta – czytamy.
Wprost
– Jeśli PiS zrealizuje zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, państwo polskie czeka rewolucja. Tylko niekoniecznie we właściwym kierunku. Propozycje dotyczące obniżenia wynagrodzeń posłów i samorządowców są dziwne – uważa Jacek Pochłopień. Przeczytamy również komentarz do 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej. – Antoni Macierewicz zbudował swoją polityczną pozycję na wyjaśnianiu smoleńskiej katastrofy. Ale w przeddzień rocznicy tragedii już nawet Jarosław Kaczyński stracił wiarę w niego i jego rewelacje – pisze Anna Gielewska.
Do Rzeczy
– Mirosław Hermaszewski lubi budować mit pilota i kosmonauty przypadkowo wykorzystanego przez komunistów. Liczne dokumenty ukazują brutalną prawdę o jego komunistycznym zaangażowaniu i tajnej współpracy z WSW – zauważa Sławomir Cenckiewicz w artykule „Towarzysz Kosmonauta”. – Jaką rolę w czasie stanu wojennego odgrywała Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego? – piszą Sebastian Ligarski oraz Grzegorz Majchrzak w tekście „WRON od kulis”.
Polityka
W najnowszym numerze „Polityki” przeczytamy rozmowę z prof. Wojciechem Bursztą, antropologiem i kulturoznawcą, o religii smoleńskiej jako politycznym narzędziu. – W sposób naturalny przygasa ten odłam, który nazywany jest religią polityczną. Ale tylko przygasa – podkreśla Wojciech Burszta. Aleksandra Żelazińska pisze z kolei o małżeństwach multi-kulti w polskim wydaniu. Panie biorą mężów z Zachodu, panowie żony ze Wschodu. Wychodzi na to, że polska rodzina jest bardziej multi-kulti niż sama Polska – czytamy.
Sieci
Ósma rocznica katastrofy smoleńskiej zmusza nie tylko do podsumowania ustaleń dotyczących jej przyczyn, ale także do refleksji nad tym, co ta tragedia w nas zmieniła i jak żyją osoby najbardziej nią dotknięte. W nowym numerze „Sieci” przejmująca i szczera rozmowa z Martą Kaczyńską o bolesnych wspomnieniach i braku rodziców oraz o wsparciu ze strony Jarosława Kaczyńskiego. Stanisław Janecki w artykule „Plan Tuska” pisze o ewentualnym powrocie Donalda Tuska do polskiej polityki oraz o konsekwencjach, jakie będzie niósł ten manewr dla PIS oraz dla PO.
Przegląd tygodników opinii
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze