fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Newsweek Polska
PiS rozwala nam kraj – taką tezę stawia w rozmowie z Aleksandrą Pawlicką Kora Jackowska. – Mam pozwolić, żeby władza kazała mi czuć się w mojej ojczyźnie jak intruz? Bez jaj – mówi piosenkarka. Przeczytamy również inną rozmowę, Macieja Nowickiego z Anne Applebaum. Dotyczy ona zmiany władzy w Stanach Zjednoczonych. – Już półtora roku temu pisałam, że wygrana Trumpa będzie oznaczała przełom w historii Zachodu i historii Ameryki, bo on ma zupełnie inną filozofię rządzenia niż wszyscy prezydenci USA w XX i XXI wieku – twierdzi Applebaum.
Wprost
„Wprost”, podobnie jak większość tygodników, komentuje wydarzenia związane z Lechem Wałęsą. Jacek Pochłopień zwraca uwagę, że w dyskusji o przeszłości byłego prezydenta jest zbyt wiele emocji. – W dyskusji wokół Lecha Wałęsy brakuje poszanowania dla faktów. Sypią się ostre deklaracje, czasami wręcz wyzwiska, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Za mało jest merytorycznej dyskusji – podkreśla publicysta. Ponadto dziennikarze tygodnika zastanawiają się, jakie będą konsekwencje wizyty kanclerz Niemiec w Polsce. Angela Merkel odwiedzi Warszawę 7 lutego.
Do Rzeczy
O czym marzy prezes PiS, Jarosław Kaczyński? O większości konstytucyjnej. Tak przynajmniej twierdzi w rozmowie z Kamilą Baranowską w najnowszym numerze „Do Rzeczy”. Znajdziemy także komentarz do komunikatu grafologów w sprawie współpracy Lecha Wałęsy z SB. – Werdykt grafologów z Instytutu Ekspertyz Sądowych im. Jana Sehna badających akta agenturalne TW „Bolka” pośrednio potwierdził znany od lat fakt – Lech Wałęsa był agentem SB – stwierdza Sławomir Cenckiewicz. Grzegorz Drymer przypomina z kolei, że Elżbieta II panuje już 65 lat. Żaden brytyjski monarcha nie zasiadał na tronie tak długo.
Polityka
Tygodnik „Polityka” krytykuje sposób sprawowania władzy przez PiS. – Miało nie być Bizancjum, nepotyzmu, celebry i arogancji władzy. Wyszło jak zawsze. A nawet znacznie lepiej – piszą Juliusz Ćwieluch i Anna Dąbrowska. Mariusz Janicki oraz Wiesław Władyka zajmują się z kolei tematem opozycji, która po ostatnich wydarzeniach w Sejmie chyba straciła pomysł na politykę. – Zawrotną karierę po kryzysie parlamentarnym robi taki przekaz: genialny Kaczyński ogrywa swoich przeciwników jak dzieci, opozycja jest beznadziejna, nie ma lidera i właśnie się skończyła – podkreślają autorzy.
wSieci
Matactwa Wałęsy i jego sojusz z postkomuną zniszczyły nadzieję na uczciwą Polskę – pisze na swojej okładce tygodnik „wSieci”. W najnowszym numerze publicyści podejmują temat współpracy Lecha Wałęsy z SB. – Nie upadek Lecha Wałęsy z początku lat 70., ale decyzja, aby podporządkować mu własną politykę, zatruła organizm III RP – twierdzi Piotr Zaremba. Odnoszę wrażenie, że komentatorzy o prawicowych poglądach po ogłoszeniu komunikatu grafologów (który chyba rozwiał już wątpliwości) patrzą na Lecha Wałęsę z większym zrozumieniem. Coraz mniej osób ma za złe byłemu prezydentowi upadek, lecz niewielu może zrozumieć jego niejasne tłumaczenia w tej sprawie. To one rzucają największy cień na legendę „Solidarności”.
Przegląd tygodników opinii
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze