fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii!

Newsweek Polska

Niewiele filmów wywoływało tak wielką dyskusję jeszcze przed premierą. Mimo że filmu „Kler” prawie nikt jeszcze nie widział, to Polacy już podzielili się w jego ocenie. Na okładce najnowszego numeru „Newsweeka” „biskup Gajos w kraju Rydzyka”. – To nie jest wyłącznie opowieść o stanie duchownym, to film o Polsce. O tym, że ten kler jest taki jak nasze społeczeństwo – Janusz Gajos tłumaczy, dlaczego zdecydował się wystąpić w filmie Smarzowskiego.

Wprost

W najnowszym wydaniu przeczytamy komentarz do ostatnich doniesień na temat ks. Jacka Stryczka i atmosfery pracy w stowarzyszeniu Wiosna. – Poniżanie, straszenie, wyśmiewanie. Płacz, depresje, załamania nerwowe – tak ma wyglądać praca dla księdza Jacka Stryczka, twórcy Szlachetnej Paczki – pisze Ewa Wanat. Sprawą zajmuje się już prokuratura, która ustali, czy wypowiedzi osób, które czują się poszkodowane rzeczywiście mają pokrycie w rzeczywistości. O wyjaśnienie poprosiła również krakowska kuria.

Do Rzeczy

– Podróżnicy o lewicowych poglądach próbują cenzurować Wojciecha Cejrowskiego. Zarzucają mu brak szacunku do innych kultur oraz „europocentryzm”. To część większej batalii z prawicową narracją o świecie – uważa Maciej Pieczyński. – Jerzy Urban byłby z nich dumny – myślę, patrząc na obecną kampanię antykościelną. Naprawdę jej twórcy bardzo się starają. W przeciwieństwie do byłych agitatorów komunistycznych wykazują się znacznie większą skutecznością – ostro komentuje Paweł Lisicki.

Polityka

– Dołączenie Barbary Nowackiej do Koalicji Obywatelskiej wywołało efekt motyla. Choć jej Inicjatywa Polska ma niewielkie struktury i nie jest notowana w sondażach, wyraźnie wzmocniła sojusz Lubnauer i Schetyny. A przy okazji stworzyła jednak nową jakość na politycznej scenie – pisze Malwina Dziedzic w najnowszej „Polityce”. Agnieszka Sowa podejmuje z kolei temat zarobków księży.


Sieci

W nowym wydaniu „Sieci” Jonny Daniels, prezes fundacji zajmującej się relacjami Polaków i Żydów, mówi o atakach i groźbach, których doświadcza zarówno ze strony środowisk polskich, jak i żydowskich. – Nie dam się zastraszyć. Polska jest tak samo moim domem jak każdego człowieka, który tu mieszka. Kocham ten kraj. I powiem więcej: niedługo wystąpię o polskie obywatelstwo – zapowiada na łamach tygodnika „Sieci” prezes fundacji From The Depths.

Zobacz także
Wasze komentarze