fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy!

Newsweek Polska

W najnowszym numerze „Newsweeka” przeczytamy rozmowę z reżyserem filmu „Kler”, Wojciechem Smarzowskim. – Zawsze robię filmy o tym, co mnie boli. Oczywiście wiele rzeczy uwiera mnie pod czapką, ale czasami przychodzi moment, w którym trzeba powiedzieć: dość – mówi w rozmowie z Aleksandrą Pawlicką. – Kościół dopuścił się wielu grzechów, ale przecież to nieprawda, że duchowni to sami chciwcy i pedofile – pisze z kolei Paweł Reszka.

Wprost

– Do śmierci syna wiedziałem, kim jestem i co jest w życiu ważne. Teraz nie wiem, jakim będę człowiekiem i co będę robił. (…) Słowa, że kiedy umiera ktoś bliski, umiera też cząstka nas, brzmią może banalnie, ale są prawdziwe – mówi w rozmowie z Olgą Wasilewską w nowym wydaniu tygodnika „Wprost” były premier Leszek Miller. Przeczytamy również wywiad z Januszem Gajosem. – Smarzowski pokazuje losy księży z ich słabościami. Pozwala zajrzeć za kurtynę środowiska, które znamy z jednej tylko strony – mówi Janusz Gajos, odtwórca głównych ról w filmach „Kler” i „Kamerdyner”.

Do Rzeczy

– Smarzowski stawia tezę: Kościół to samonakręcająca się maszyna zła. I aby ją „udowodnić”, stworzył film przejaskrawiony i tendencyjny – pisze Piotr Semka w artykule „Film zły”. – Film Smarzowskiego wywołał dyskusję nie tylko ze względu na treść. Są też pytania o jego finansowanie. Kto przyznał na jego produkcję publiczne środki? – sprawdza Agnieszka Niewińska w artykule „Kasa na «Kler»”.

Polityka

W najnowszej „Polityce” na pierwszym planie temat zbliżających się wyborów samorządowych. – Walka o głosy na polskiej wsi między PiS a PSL to najgorętsze starcie tej kampanii. Ono zdecyduje, czy opozycja utrzyma sejmiki, czy też przejmie je władza. Brutalne ataki partii rządzącej pomogły ludowcom po raz pierwszy od dawna wyjść z cienia – uważa Rafał Kalukin.

Sieci

– To mój główny cel: poprawić los ciężko pracujących ludzi, czy to na roli, czy w zakładach pracy, poprawić życie polskich rodzin. To ci ludzie są w centrum mojego myślenia, mojej pracy, a nie beneficjenci fruktów rozdawanych rozmaitym elitom – mówi prezydent RP Andrzej Duda w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi w najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci”. Bracia Karnowscy w rozmowie z prezydentem RP pytają też o ocenę jego ostatniej podróży do Stanów Zjednoczonych.

Zobacz także
Wasze komentarze