fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii!

Newsweek Polska

W najnowszym numerze „Newsweeka” przeczytamy rozmowę z reżyserem filmu „Kler”, Wojciechem Smarzowskim. – Zawsze robię filmy o tym, co mnie boli. Oczywiście wiele rzeczy uwiera mnie pod czapką, ale czasami przychodzi moment, w którym trzeba powiedzieć: dość – mówi w rozmowie z Aleksandrą Pawlicką. – Kościół dopuścił się wielu grzechów, ale przecież to nieprawda, że duchowni to sami chciwcy i pedofile – pisze z kolei Paweł Reszka.

Wprost

– Po wyborach samorządowych w obozie władzy dojdzie do nowego rozdania. Kto wygra walkę o wpływy, a kto na niej straci? – zastanawiają się Anna Gielewska, Joanna Miziołek i Artur Grabek. Przeczytamy również o prognozowanym powrocie Donalda Tuska do polskiej polityki. – Donald Tusk skumulował atuty, które pozwolą mu wystąpić w charakterze patrona całej opozycji. Bez niego ma ona dużo mniejsze szanse – mówi „Wprost” prof. Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego.

Do Rzeczy

W najnowszym numerze tygodnika „Do Rzeczy” przeczytamy wywiad z premierem Mateuszem Morawieckim. – Mafie tracą, więc atakują – mówi szef rządu w rozmowie z Marcinem Makowskim, podkreślając, że „z rąk przestępców wyrwaliśmy więcej niż dostajemy z UE”. Znajdziemy również rozmowę z kandydatem na prezydenta stolicy. – Warszawa jest jak ja – przekonuje Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości i kandydat PiS na prezydenta Warszawy w rozmowie z Wojciechem Wybranowskim.

Polityka

– To, że ktoś jest katolikiem, nie znaczy, że jest lepszym człowiekiem – mówi Wojciech Smarzowski, reżyser „Kleru”, odpowiadając na ataki dotyczące jego najnowszego filmu. – Wojciech Smarzowski coraz wyraźniej wchodzi w rolę, jaką w polskiej kulturze przez kilka dekad odgrywał Andrzej Wajda. To oczywiście inne kino, korzystające z innej techniki i estetyki. Smarzowski był od pierwszych filmów nieporównanie bardziej brutalny, dosadny, sarkastyczny, ale im starszy, tym bardziej staje się podobny do Mistrza, tworzy, z filmu na film, jakąś współczesną, osobistą wersję „kina moralnego niepokoju” – ocenia z kolei Jerzy Baczyński.

Sieci

W nowym wydaniu „Sieci” redakcja tygodnika wyjaśnia, dlaczego jej zdaniem Mateusz Morawiecki znalazł się na celowniku kolejnej odsłony afery taśmowej. – Afera taśmowa oderwała od władzy ekipę PO-PSL. Publikacja szokujących nagrań pozwoliła zobaczyć nieznane oblicze rządzących, usłyszeć knajackie rozmowy i poznać metody działania – włącznie z planami ocierającymi się o zamach stanu. Po czterech latach sprawa wraca i każe stwierdzić, że największe jej tajemnice pozostały nieodkryte – pisze w artykule „Kto naprawdę boi się taśm” Marek Pyza.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze