Przegląd tygodników opinii
Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.
Newsweek Polska
– Powrót Donalda Tuska do polskiej polityki to czarny sen PiS i marzenie części obozu liberalno-demokratycznego. Nikt tak jak Tusk nie potrafi zmobilizować wyborców PO i rozsierdzić Jarosława Kaczyńskiego oraz sprzyjających mu mediów. Teksty o ewentualnym powrocie szefa Rady Europejskiej propisowskie tygodniki opatrzyły tytułami „Wraca koszmar” i „Boże, chroń nas przed Tuskiem” – czytamy w najnowszym numerze „Newsweeka”.
Wprost
W najnowszym numerze tygodnika „Wprost” znajdziemy ranking 50 najbardziej wpływowych Polek i Polaków. – Pierwsze miejsce Jarosław Kaczyński, potem długo, długo nic. Następnie – niemal łeb w łeb – premier Mateusz Morawiecki i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Tuż za podium Wojciech Smarzowski. Przez lata wyboru dokonywało kolegium redakcyjne. Tym razem – żeby odświeżyć formułę, a może też wywołać nieco fermentu intelektualnego – postanowiliśmy stworzyć kapitułę rankingu. W tym celu zwróciliśmy się do 20 najważniejszych komentatorów polskiego życia publicznego – czytamy.
Do Rzeczy
– Choć mija już 11 lat od jego politycznego upadku, Roman Giertych nie znika z mediów. Teraz jako prawnik ludzi poprzedniej władzy prowadzi własną krucjatę przeciw politykom PiS – uważa Wojciech Wybranowski w artykule „Krucjata Giertycha”. Ponadto temat historyczny. – Czy Kościół dostatecznie potępiał nazistów? – rozważa prof. Marek Kornat, historyk, w rozmowie z Marcinem Makowskim.
Polityka
– Madeleine Albright w rozmowie z Jackiem Żakowskim i w swej najnowszej książce ostrzega przed faszyzmem. Nie jest osamotniona, w podobny sposób na prawicową radykalizację polityki na całym świecie reaguje wielu obserwatorów. Niewiele z tych ostrzeżeń wynika – pisze Edwin Bendyk. Przeczytamy również o sytuacji Kościoła w Grecji. – Grecja jest ostatnim krajem Europy, w którym święci się ministrów, a religia w szkole jest obowiązkowa. Premier Aleksis Tsipras próbuje to zmienić, ale może nie zdążyć – czytamy.
Sieci
Marek Pyza i Marcin Wikło w artykule „Opleceni pajęczyną Czarneckiego” relacjonują historie osób, które przez produkty oferowane w Getin Banku straciły oszczędności całego życia. Ponadto Monika Jaruzelska w rozmowie z Piotrem Skwiecińskim („Stoję pośrodku”) zwraca uwagę na narastające wśród obywateli zmęczenie wywołane politycznym konfliktem między opozycją a partia rządzącą. Wskazuje, że sytuacja ta nie tylko nie prowadzi do rozwoju kraju, ale pociąga ze sobą opłakane skutki. Najlepszym rozwiązaniem wydawać się może próba zrozumienia obu stron konfliktu i odniesienie się do ich argumentacji i poglądów z szacunkiem.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |