Przeor Jasnej Góry: uchwała Senatu radością i wyzwaniem
Podjęta dziś uchwała o ustanowieniu roku 2017 Rokiem Koronacji Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Korony Polskiej w 300.rocznicę tego wydarzenia jest wydarzeniem bezprecedensowym w historii Jasnej Góry, wielką radością i ogromnym wyzwaniem – powiedział o. Marian Waligóra, przeor klasztoru. Delegacja Paulinów obecna była na dzisiejszym głosowaniu w Senacie.
– Chcemy zmierzyć się z historią i odczytać jej znaczenie w czasach, w których żyjemy – podkreśla jasnogórski przeor. Dodaje, że z wdzięcznością przyjmuje uchwałę Senatu RP, który dostrzega „dorobek tego miejsca w historii całej naszej ziemi, wielkie znaczenie Jasnej Góry jako miejsca naszej historii i ośrodka kultu religijnego dla całego Kościoła i wszystkich katolików”.
W dokumencie senatorowie zauważają, że obrzęd z 8 września 1717 r. przypominał koronację królów Polski i stanowił niejako dopełnienie aktu króla Jana Kazimierza, który po cudownej obronie Jasnej Góry w roku 1655 w czasie „potopu szwedzkiego”, 1 kwietnia 1656 r. w katedrze lwowskiej obrał Najświętszą Dziewicę Królową i Patronką Królestwa Polskiego. Decyzją Stolicy Apostolskiej, po raz pierwszy poza Rzymem, pozwolono na koronację papieskimi diademami i używanie tytułu Królowej Korony Polskiej.
Jak podają źródła historyczne, uroczystość zjednoczyła w przygotowaniu i akcie koronacyjnym: króla Augusta II, Posłów i Senatorów Rzeczypospolitej, duchowieństwo i szlachtę; była ogólnonarodową manifestacją wiary.
Koronacja stała się okazją do wielkiego dziękczynienia Matce Bożej Jasnogórskiej za Jej opiekę nad polskim narodem, wpisała się w ciąg bezprecedensowych wydarzeń, związanych z czcią oddawaną Matce Bożej w Rzeczypospolitej. Ten akt państwowy uznający Maryję Królową Polski był punktem odniesienia dla zrywów narodowych, kształtowania się idei wolności i niepodległości w XIX i XX wieku.
Dzisiejsza uchwała Senatu RP jest bardzo ważnym elementem obchodów Roku Jubileuszowego, bo, jak zauważa przeor Jasnej Góry, decyzja Izby Wyższej polskiego parlamentu jest włączeniem całej Polski w to świętowanie i „dodaniem mu blasku”. – Ta uchwała dodaje obchodom jubileuszowym blasku, bo przypomina nam, że znaczenie Jasnej Góry wykracza poza element religijny czy duchowy, który dla nas jest oczywiście najważniejszy, ale pozwala zauważyć, że znaczenie tego miejsca dotyka historii całej Polski a Jasna Góra jest wpleciona w dzieje naszej Ojczyzny – powiedział o. Waligóra.
Przeor częstochowskiego klasztoru za senatorami jest przekonany, że przywołanie historycznego wydarzenia z roku 1717 i z tej okazji ustanowienie Roku 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze będzie znaczącym wkładem w propagowanie patriotycznej i religijnej tradycji Rzeczypospolitej, będzie lekcją polskiego dziedzictwa i argumentem edukacyjnym dla młodego pokolenia.
To właśnie dotarcie z przesłaniem jasnogórskim do dzieci i młodzieży o. Marian Waligóra uważa za największe wyzwanie. Dlatego w Roku Jubileuszowym podejmowane są liczne inicjatywy mające na celu zapoznanie młodych Polaków z historią częstochowskiego sanktuarium i kultem Bogurodzicy. Na przykład Rada Szkół Katolickich przygotowuje ogólnopolski konkurs dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych „Jasnogórska Bogurodzica w 300.rocznicę koronacji” a Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie zaprasza do udziału w konkursie „Jasna Góra wpisana w dzieje polskiego narodu” uczniów szkół podstawowych. Tegoroczna edycja konkursu na „Wieczernikową Choinkę” także nawiązywać będzie do rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej.
W głosowaniu udział wzięło 86 senatorów. Za przyjęciem uchwały o ustanowieniu roku 2017 Rokiem Koronacji Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Korony Polskiej w 300.rocznicę tego wydarzenia głosowało 74 senatorów.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |