10 sposobów na tanie zagraniczne wakacje
Udało ci się wywalczyć upragniony urlop lub zdałeś wszystkie egzaminy w pierwszym terminie? Marzysz o zagranicznej podróży? Zaplanuj swój odpoczynek już teraz! Przygotowaliśmy dla Was 10 praktycznych sposobów na to, jak nie wydać majątku na realizację swoich pragnień.
1. Zostań swoim agentem podróży
Samodzielne zaplanowanie wyjazdu, choć zdecydowanie bardziej czasochłonne, pozwala na znaczną redukcję kosztów związanych z zagraniczną podróżą. Warto jednak się poświęcić. Korzystanie z odpowiednich internetowych narzędzi może przyspieszyć ten proces i sprawić, że stanie się dodatkową atrakcją. Przygotowanie własnego planu podróży nie tylko powoduje, że wakacje stają się tańsze, ale również daje wiele swobody – nie musimy się sztywno trzymać oferty wyznaczonej przez konkretne biuro. Możemy zwiedzać co i o której godzinie tylko chcemy.
2. Planuj wcześniej
Choć to dość oczywiste, warto wspomnieć o korzyściach, które wynikają z wcześniejszego zaplanowania wypoczynku. Po pierwsze bilety lotnicze zakupione wcześniej są znacznie tańsze. Im bliżej terminu spodziewanego wylotu, tym ceny stopniowo wzrastając, ostatecznie osiągają ogromne sumy. Istotną korzyścią jest także większy wybór miejsc noclegowych, które również początkowo nie są aż tak kosztowne. Zapamiętaj: im później, tym drożej i gorzej.
3. Szukasz najtańszego lotu – skorzystaj ze Skyscannera
Wzrastające ceny paliw i coraz niższe ceny biletów lotniczych powodują, że podróż samolotem okazuje się nie tylko znacznie szybsza, ale także tańsza. Przewoźników oferujących transport powietrzny jest jednak bardzo wielu. W jaki więc sposób wybrać najkorzystniejszą ofertę? Wystarczy użyć wyszukiwarki lotów i porównywarki cen Skyscanner (http://skyscanner.pl/). Dzięki temu narzędziu bez większego problemu znajdziemy odpowiedni lot i zarezerwujemy go w najniższej cenie możliwej w danym terminie.
4. Korzystaj z komunikacji transferowej
Zazwyczaj najtańsze przeloty realizowane są z podrzędnych lotnisk, często znacznie oddalonych od ośrodków turystycznych. Chcąc się do nich przedostać, warto pamiętać o wcześniejszej rezerwacji odpowiedniego środka transportu, tzw. Shuttle bus, który bezpośrednio i najtaniej dowiezie nas z lotniska do wybranego miejsca i z powrotem. Godziny przejazdów tego typu autobusów są stałe i dostosowane do rozkładu lotów obowiązującego na danym lotnisku, a koszt przejazdu nieporównywalnie niższy w stosunku do chociażby taksówki.
5. Najtańszy nocleg? Tylko dzięki AirBnB!
Aktualne ceny hoteli czy innych znanych dotąd miejsc noclegowych są dosyć wysokie. Oszczędzić pozwala nam portal AirBnB (http://airbnb.pl/) – internetowa platforma, dzięki której możemy znaleźć noclegi zazwyczaj oferowane przez osoby prywatne, bez pośredników. Jest to nie tylko okazja do oszczędzenia znacznej kwoty, ale także poznania realiów mieszkaniowych w danym regionie. Poza tym dzięki AirBnB możemy zarezerwować mieszanie w miejscach, w których nie ma hoteli. Serwis daje także pełną ochronę konsumenta, więc w każdej sytuacji możemy czuć się bezpieczni.
6. Oszczędź na wymianie walut dzięki Revolutowi
Kiedyś kupowanie walut po kursie giełdowym było właściwie niemożliwe. Banki oraz kantory naliczały swoje prowizje, co sprawiało, że różnice w cenach walut były bardzo wysokie. Obecnie jesteśmy w stanie to ominąć. Wszystko dzięki nowatorskiej alternatywnej usłudze Revolut (http://revolut.com/pl). Działanie jest bardzo proste – zakładamy bezpłatne konto, do którego wydawana jest darmowa karta przedpłacona. Kiedy dopełnimy wszelkich formalności i zasilimy swoje konto, korzystając z Revoluta możemy bez żadnych prowizji płacić przypisaną kartą oraz wypłacać z bankomatów w niemal wszystkich państwach świata. Co najlepsze, pieniądze ulegają przewalutowaniu bezpośrednio po aktualnym kursie giełdowym – omijamy więc spready i wszelkie pozostałe prowizje. Dzięki Revolutowi możemy być pewni, że nie stracimy na wymianie walut, a pieniądze, które wypłacimy, w stu procentach prawdziwe.
7. Nie przepłacaj na posiłkach
Ceny wyżywienia w kurortach turystycznych mogą nas zaskoczyć. Dlatego warto uciec od zgiełku i restauracji znajdujących się przy głównych ulicach, szukając lokalnych lokali gastronomicznych, w których zazwyczaj stołuje się rodzima ludność. Może nam to ułatwić portal TripAdvisor (http://tripadrivsor.com/pl), dzięki któremu znajdziemy miejsce oferujące oczekiwane przez nas jedzenie w wybranym przedziale cenowym, a także poznamy opinie innych osób o tym konkretnym lokalu.
8.Oszczędź na ubezpieczeniu
Wyjeżdżając poza granice Polski, oczywiście warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie, które jednak wiąże się z dodatkowymi kosztami. Należy jednak pamiętać, że podczas podróży do krajów Unii Europejskiej polskie ubezpieczenie zapewnia taką samą opiekę zdrowotną jak na terenie naszego państwa. Aby jednak potwierdzić jego posiadanie, należy wyrobić kartę EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego), dzięki której w razie jakiegokolwiek niespodziewanego zdarzenia nie pozostaniemy pozbawieni opieki.
9. Jesteś uczniem lub studentem? Korzystaj ze zniżek
Jak można się domyślić, zniżki dla uczniów czy studentów występują nie tylko w Polsce. Często uprawniają one nawet do darmowych wejść do wielu atrakcji turystycznych. Aby potwierdzić swój status ucznia lub student,a warto wyposażyć się w Międzynarodową Legitymację Studentów (ISIC; http://isic.pl/), która upoważnia do takich samych ulg jakie mają obywatele państwa, w którym aktualnie przebywamy.
10. Podróżuj w parze
To kolejna dość prosta rada, która jednak w znacznym stopniu pozwala na redukcję wakacyjnych wydatków. Wszelkie pokoje hotelowe czy apartamenty AirBnB są zwykle przeznaczone dla dwóch osób, dzięki czemu dzieląc zakwaterowanie, obniżamy także koszty i to o całe 50%!
Mamy nadzieję, że skorzystanie z tych kilku praktycznych rad pozwoli ci spędzić niezapomniany czas poza granicami Polski bez większych wydatków.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |