3 polskie pieśni wielkopostne, których prawdopodobnie nie słyszeliście 

Tradycja śpiewania pieśni wielkopostnych jest długa. Nikt również nie zaprzeczy, że bogata polska kultura niematerialna ściśle związana jest z religią katolicką. Przeżywamy okres Wielkiego Postu – jak wielu z was potrafiłoby dziś zanucić choć trzy pieśni wielkopostne

Bez obaw, ja sama miałabym z tym dzisiaj problem. Ta tradycja na niektórych obszarach Polski, szczególnie silnie zurbanizowanych, już dzisiaj niestety zanika. Czterdzieści dni Wielkiego Postu to ponad miesiąc. Warto przypomnieć sobie lub w o ogóle poznać tradycyjne, polskie pieśni wielkopostne.  

Oskar Kolberg, jeden z pionierów polskiej etnografii, zbierał w XIX wieku materiał dokumentujący dziedzictwo polskiej kultury. W niespokojnych czasach zaborów jego misja już wtedy zasługiwała na miarę czynu heroicznego. Jednak nie to świadczy o jakości jego pracy. W ciągu kilkudziesięciu lat zebrał ponad 80 tomów czystego materiału etnograficznego z niemal całej Polski.  

Kilka lat temu, odbywając staż w poznańskim Instytucie Oskara Kolberga, mogłam dopiero odkryć, jak wielkie niematerialnego dziedzictwo posiada nasza kultura i tradycja. Wgłębiając się w tradycję katolicką, poznałam – ku uciesze katolickich tradycjonalistów – piękne, staropolskie pieśni wielkopostne.  

Jedna z nich, Vexilla Regis (Sztandary Króla) to pieśń pochodząca prawdopodobnie jeszcze z VI w. W tym czasie cesarz Justyn II ofiarował Akwitanii relikwie Krzyża Świętego. Wówczas Wenancjusz Fortunat napisał ów hymn. Najnowsza transkrypcja, z 1920 r., jest dziełem ks. bp. Piotra Mańkowskiego. Dziś tą pieśń śpiewa cały Kościół podczas nieszporów w Wielkim Tygodniu. 

 

Inna pieśń to „Jest drabina do nieba”, znana w wielu wersjach. Na uwagę zasługuje jednak ta oryginalna, śpiewana przez kobiety, które z pewnością pamiętają czasy, w których jej śpiewanie było codziennością. 

Trzecią jest być może najbardziej rozpoznawalna pieśń, „Krzyżu Chrystusa, bądźże pochwalony”. Znamy ją z wielu wielkopostnych nabożeństw. 

Takich pieśni jest oczywiście więcej. Warto w okresie, który teraz przeżywamy, poznać niektóre z nich, by na nowo wejść w refleksję na temat cierpienia Jezusa a w efekcie dobrze przygotować się do świąt Wielkiej Nocy.

Fot. Wikimedia Commons

 

 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze