Fot. PAP Leszek Szymański

Apka pielgrzyma

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej udostępniło aplikację, która jest wsparciem dla pielgrzymujących do tego miejsca i modlących się na Dróżkach. Zawiera m.in. teksty nabożeństw, mapę i przydatne informacje – podali kalwaryjscy bernardyni.

„Aplikacja +Nie ustawajcie w modlitwie+ jest wsparciem pielgrzymów na kalwaryjskich dróżkach. Zawiera ona teksty nabożeństw, informacje o sanktuarium, a także mapę Dróżek. Jest przeznaczona dla pątników przybywających indywidualnie, rodzinnie oraz dla grup zorganizowanych” – poinformował o. Tarsycjusz Bukowski z biura prasowego sanktuarium.

Jak dodał, aplikacja powstała z okazji 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Kalwarii Zebrzydowskiej. 7 czerwca 1979 r. papież apelował do zgromadzonych tam pielgrzymów, by „nie przestawali nawiedzać tego sanktuarium”. „Więcej jeszcze – chcę wam powiedzieć wszystkim, a zwłaszcza młodym (…): nie ustawajcie w modlitwie” – mówił wówczas.

Nowa tradycja

Kustosz sanktuarium o. Konrad Cholewa wyraził nadzieję, że aplikacja będzie dobrze służyła pątnikom. „Cieszę się, że możliwości, jakie daje dzisiaj technika, są wykorzystywane do tak dobrych celów, jak pomoc w modlitwie, i pomagają w budowaniu duchowego dobra ludzi, do czego powołana została Kalwaria. Zależało nam na tym, by papieskie wezwanie do modlitwy było ciągle żywe i dzięki uprzejmości życzliwych fachowców udało się oddać pielgrzymom tę aplikację” – powiedział.

Bezpłatną aplikację można pobrać z Google Play lub za pomocą linka podanego na stronie internetowej sanktuarium – kalwaria.eu. Dotychczas uczyniło to już ok. 500 osób, które w komentarzach podkreślają jej funkcjonalność.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu maryjnego w Polsce. Pierwszym fundatorem był w 1602 r. wojewoda krakowski Mikołaj Zebrzydowski. Klasztor i kościół, którymi od początku opiekują się bernardyni, zostały wzniesione w latach 1604-1609. Wokół świątyni wybudowano Dróżki, które przypominają kompozycją miejsca święte w Jerozolimie.

Zobacz także
Wasze komentarze