fot. freepik/jankow

Armia Boga

„Gdy spojrzysz w górę, widzisz niebo. Między sobą a nim nie dostrzegasz jednak powietrza, choć nim oddychasz – jest przezroczyste. Z nami jest podobnie”. W tej właśnie chwili gdy kończył mówić, moja wyobraźnia podsunęła mi jego wizerunek, zauważyłem na jego twarzy ranę. A to co? Zapytałem. Odpowiedział: „teraz mam tylko jedną, ta blizna którą widzisz na mojej twarzy, to rezultat bitwy jaką stoczyłem o ciebie z wężem” – pisze w swojej książce pt. Rozmowy z Aniołem, M. Jóźwiak – Liro.

W mediach można bardzo dużo usłyszeć o wojsku, armii, żołnierzach. Jest jeszcze jedna armia, często o niej zapominamy, a jest to być może najważniejsza armia świata. AAB – Anielska Armia Boga. 2 października obchodzimy liturgiczne wspomnienie części tej armii, mianowicie zastępu Aniołów Stróżów. Może warto przypomnieć sobie o swoim Aniele Stróżu i przygotować się do jego imienni.

Fot. wikimediacommons/Autorstwa Giovanni Gerolamo Savoldo – Web Gallery of Art:   Obraz  Informacje o dziele sztuki, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15168592

Czasami nasze wyobrażenie o Aniołach ogranicza się tylko do wizerunku łagodnych aniołków z rozczochraną czupryną i zawadiackim uśmiechem. Pismo Święte jednak, mówi że duchy niebiańskie są wojownikami. Aniołowie to istoty, które Hebrajczycy uważali wojskiem Boga. Są oni Bożymi wojownikami, którzy służą w Jego Armii. U Nehemiasza czytamy: „Ty Panie jesteś jedyny. Ty uczyniłeś niebiosa niebios i całe ich wojsko; ziemie i wszystko, co na niej; morza i wszystko, co w nich. Ty ożywiasz to wszystko, a wojsko niebios oddaje Ci pokłon” (Ne 9, 6). Aniołowie to wysłannicy Boży do zadań specjalnych. W Biblii wymienieni są kilkaset razy. Towarzyszą powołaniu Abrahama, Mojżesza i właściwie wszystkim najważniejszym wydarzeniom w historii Zbawienia. Gabriel zapowiada narodziny Jana Chrzciciela i Pana Jezusa. Całe wojsko niebieskie daje o sobie znać w noc Bożego Narodzenia (Łk 2, 9-14). Służą Chrystusowi na pustyni (Por. Mk 1, 13; Mt 4, 11.), umacniają Go w agonii i są pierwszymi świadkami zmartwychwstania (Mt 28, 5 nn). Nie tylko objawiają wolę Boga, ale także tłumaczą Jego plany – ukazują Apostołom sens wniebowstąpienia (Dz 1, 10n). Pismo Święte nie podaje dokładnej liczby aniołów, lecz Księga Daniela mówi o nich: „Tysiąc tysięcy służyło Mu, a dziesięć tysięcy po dziesięć tysięcy stało przed Nim (Dn 7, 10). Jak przystało na elitarną „Zawodową Armię”, ma ona pewne wymagania co do swoich żołnierzy.

fot. pixabay/Didgeman

Każdy anioł musi posiadać kilkanaście cech, które są bardzo istotne w pełnieniu służby Panu. Są to: miłość do Boga, modlitwa, kontemplacja, pokora, siła woli, szlachetność, odwaga, wzajemny szacunek, braterstwo wytrwałość i inne. Są to z pewnością najważniejsze cechy, których i my możemy uczyć się od tych doskonałych istot niebieskich. To one zapewniają opiekę ludziom (Mt 18, 10), przedstawiają Bogu nasze modlitwy (Ap 5, 8) i prowadzą dusze sprawiedliwych do raju (Łk 16, 22). Anielska Armia Boga, wraz ze swoim przywódcą Michałem, nieustannie  ochrania nas i cały Kościół tocząc bój przeciwko szatanowi (Ap 12, 1-9).

Każdy ma u swojego boku anioła opiekuna i stróża, który o nas walczy. Nasi Aniołowie Stróżowie każdego dnia toczą bitwę z Aniołem Ciemności. Nasze życie, od dzieciństwa aż do śmierci jest otoczone opieką i wstawiennictwem aniołów. Czy pamiętasz jeszcze o swoim Aniele Stróżu?

anioł
fot. cathopic

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze