fot. Jonas Leupe/unsplash
Badania: rodzice częściej niż ich dzieci używają smartfonów podczas wspólnych posiłków
Aż 75 proc. rodziców korzysta ze smartfonów lub innych urządzeń mobilnych podczas wspólnego spożywania z dziećmi posiłków. Dzieci postępują podobnie, lecz nieco rzadziej – wykazały badania opublikowane przez „JAMA Pediatrics”.
Przeanalizowano ponad 350 amerykańskich rodzin. Okazało się, że rodzice nie są najlepszym przykładem dla swych pociech. Sami często sięgają po smartfony w towarzystwie swych dzieci, nawet podczas spożywania posiłków. Tymczasem wspólny posiłek jest bardzo ważny dla całej rodziny, w tym szczególnie dla dzieci.
Aż 75 proc. rodziców przyznało, że sięga po smartfona lub inne urządzenie mobilne, takie jak tablet, podczas spożywania posiłków. Podobnie postępuje 70 proc. dzieci w wieku 4-10 lat.
„Codzienne korzystanie z mediów znacznie bardziej wniknęło w nasze życie, aniżeli zdajemy sobie z tego sprawę” – ostrzega jedna z autorek badania prof. Cecilia Sada Garibay z University of Arizona (USA), socjolożka mediów.

Specjalistka w wypowiedzi dla stacji CNN podkreśla, że sięganie po smartfona lub inne urządzenia podczas wspólnego spożywania posiłków psuje wzajemne relacje, nie mówiąc już o tym, że to zły przykład dla dzieci. W wielu krajach, w tym w Polsce, próbuje się ograniczyć korzystanie ze smartfonów w szkołach, tymczasem złe nawyki w tym zakresie dzieci nabywają już w domach.
>>> Większość Polaków obawia się o prywatność swoich danych w związku z rozwojem AI
Eksperci od lat zwracają uwagę, jak ważny jest wspólny posiłek całej rodziny, dla dzieci jak i rodziców. Nie tylko pozytywnie wpływa na wzajemne relacje oraz stan emocjonalny. Z badań wynika, że dzieci spożywające z rodzicami wspólne posiłki częściej zdrowo się odżywiają, rzadziej mają nadwagę i otyłość, a nawet rzadziej sięgają po używki.

Zdaniem prof. Anne Fishel z Harvard Medical School, inicjatorki projektu Family Dinner Program, wspólny posiłek jest pewnym rytuałem, który wzmacnia więzi rodzinne. A to z kolei poprawia u dzieci poczucie bezpieczeństwa i tożsamości.
Prof. Cecilia Sada Garibay przyznaje, że są sytuacje, kiedy korzystanie ze smartfonów jest dopuszczalne, a nawet może być korzystne. Tak jest wtedy, gdy rodzice i dzieci wymieniają się zdjęciami lub filmami i je wspólnie komentują albo jednocześnie to samo oglądają. Destrukcyjne jest indywidualne korzystanie z urządzeń mobilnych, bez związku z tym co robią inni. „Często jest tak, że rodzice i dzieci są razem podczas posiłku, lecz każde z nich znajduje się w innym świecie” – twierdzi specjalistka.
Bądź na bieżąco z Misyjne.pl!
Obserwuj misyjne.pl w Google News. Dodaj nas do ulubionych, aby nie przegapić najważniejszych treści z kraju i ze świata.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
| Zobacz także |
| Wasze komentarze |
Katolicka Nauka Społeczna w czasach papieża Leona XIV
Leon XIV: medycyna ma służyć życiu, a nie śmierci [+GALERIA]
Historia Jezusa opowiedziana na „ekranie” nieba przy pomocy 10 tys. dronów [WIDEO]






Wiadomości
Wideo
Modlitwy
Sklep
Kalendarz liturgiczny