Bociany przylatują na świętego Józefa

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Do Polski powracają pierwsze bociany. Powszechnie uważa się, że to jeden ze zwiastunów nadchodzącej wiosny. Astronomiczna rozpoczyna się już we wtorek (20-go marca).

Bociany to jeden z symboli naszego kraju, a także jeden z najpopularniejszych zwiastunów wiosny. Charakterystyczny ten ptak wraca do Polski wczesną wiosną i odlatuje późnym latem, gdy robi się coraz chłodniej. Te jego obyczaje sprawiły, że dla wielu powrót bocianów z miejsc zimowania oznacza zbliżanie się ciepłych i słonecznych dni. „19-go marca to dzień świętego Józefa. Tradycyjnie zawsze o tej porze przylatują bociany” – tłumaczył dziś na antenie TVN24 ornitolog Radosław Fedaczyński z lecznicy dla zwierząt w Przemyślu. Przyznał, że w tym roku przyleciały dwa, trzy dni wcześniej.

„Jeszcze trzy wieku temu sądzono, że bociany przesypiają zimę w bagnach, między skałami lub w innych tego typu miejscach. Potem uważano, że lecą do Indii, na Jawę lub pustynie Jordanii, aż w końcu relacje podróżników pozwoliły wskazać Afrykę jako zimowisko bocianów” – można przeczytać na serwisie internetowym bocianopedia.pl.

Są dwie główne trasy migracji tych ptaków z Europy. Te żyjące na zachód od Łaby zazwyczaj omijają Morze Śródziemne, lecąc nad Gibraltarem. „Polskie” bociany wybierają trasę przez Bosfor. Kończą swoją wędrówkę w środkowej, a często nawet południowej części Afryki. Na początku lutego ptaki ruszają w podróż powrotną. Co ciekawe, trwa ona krócej niż ich droga do Afryki. Pokonują dziennie nawet 500 kilometrów!

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze