Czy nadchodzi nieuchronna zagłada Ziemi? 

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

NASA informuje o ogromnym prawdopodobieństwie uderzenia w powierzchnię Ziemi monstrualnej asteroidy Bennu. Plan eliminacji zagrożenia nadal jest w fazie przygotowań. 
 
Asteroida Bennu została odkryta dopiero w 1999 r. Waży 77 miliardów ton i ma średnicę przekraczającą pół kilometra. Ze względu na gęstość mniejszą od gęstości skał można wnioskować, że obiekt jest pusty w środku. Asteroida daje bardzo ciemny obraz radarowy, ponieważ pochłania całe światło słoneczne, co umożliwia jej stały, jednostajny ruch w kosmosie. 

Obraz radarowy asteroidy Bennu wykonany przez radioteleskop Goldstone


 
Prawdopodobne zderzenie z Ziemią ma nastąpić około 2135 r. i wywołać katastrofę na niespotykaną dotąd skalę. Dante Lauretty z Planetary Science w Lunar and Planetary Laboratory na Uniwersytecie Arizony twierdzi, że uderzenie Bennu uwolniłoby „trzy razy więcej energii niż cała broń jądrowa zdetonowana w historii”. Energia powstała podczas uderzenia asteroidy byłaby równa energii wydzielającej się podczas detonacji 1450 megaton trotylu. Dla porównania bomby jądrowe użyte podczas zrzutu na Hiroszimę i Nagasaki uwolniły energię około 20 kiloton TNT. 
 
Amerykańskie media podają, że naukowcy z USA opracowują plan zniszczenia asteroidy. Mówi się o zestrzeleniu lub użyciu specjalnego statku kosmicznego mającego zniszczyć skałę. Miejmy nadzieję, że na „spotkanie” z kosmiczną skałą uda nam się dobrze przygotować. 

Zobacz także
Wasze komentarze