Fot. PAP/EPA/MARK CRISTINO

Co oznacza posypanie głowy popiołem?

Środą Popielcową Kościół katolicki rozpoczyna okres Wielkiego Postu. W trakcie środowej liturgii kapłani będą posypywać głowy wiernych popiołem. To znak, że chcemy na nowo zapłonąć Bożą miłością – tłumaczy o. Rafał Sztejka SJ, duszpasterz akademicki KUL.

Środa Popielcowa rozpoczyna trwający 40 dni Wielki Post, czas przygotowania na święta Zmartwychwstania Pańskiego. Liturgia tego dnia zawiera niezwykły element. Raz do roku, tylko w tym dniu, kapłani posypują głowy wiernych popiołem. To znak gotowości do nawrócenia. – Przystępując do tego obrzędu chcemy pokazać, że jesteśmy gotowi, by na nowo zapłonąć Bożą miłością i miłością do drugiego człowieka – wskazuje o. Sztejka. Duszpasterz akademicki KUL zwraca uwagę, że w tym roku sam obrzęd będzie wyglądał nieco inaczej niż zwykle. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zadecydowała, że kapłani nie będą wypowiadać wezwania do nawrócenia nad każdym wiernym. – Słowa „nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” padną z ust kapłana jedynie podczas błogosławieństwa popiołu – tłumaczy o. Sztejka.

fot. pixabay

Jezuita zwraca też uwagę na Ewangelię, jaka będzie odczytywana podczas liturgii Środy Popielcowej. To fragment, w którym Jezus wzywa, byśmy nasze praktyki pobożne czynili w skrytości naszych serc. – Nasze dobre czyny są w stanie być świadectwem dla drugiego człowieka szczególnie wtedy, gdy czynimy je dyskretnie – podkreśla. Duszpasterz akademicki zachęca również do przeżycia czasu Wielkiego Postu ze zdrapką wielkopostną, w którą można zaopatrzyć się w wielu kościołach. – To swoiste, czterdziestodniowe rekolekcje – tłumaczy. Zdrapka zawiera zadania na każdy dzień Wielkiego Postu. Dotyczą one różnych przestrzeni naszego życia: relacji z drugim człowiekiem, modlitwy, jałmużny. – Służą one pogłębieniu naszego ducha i umożliwiają dobre przeżycie okresu postu – dodaje. Również w tym czasie warto zainteresować się akcją „Misjonarz na post”.

W Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły. Co on dokładnie oznacza? Zasady postu dla katolików dokładnie określa Kodeks Prawa Kanonicznego, a dokładnie 1251 i 1252 kanon. Mówią one o tym, że wstrzemięźliwość od jedzenia mięsa i post ścisły obowiązują w każdy piątek roku (poza uroczystościami), w Wielki Piątek i w Środę Popielcową.
Kolejny paragraf wspomina, że wstrzemięźliwość od mięsa dotyczy osób, które ukończyły 14. rok życia, a post ścisły osoby pełnoletnie do 60. roku życia. Post ścisły oznacza, że w trakcie całego dnia można spożyć 3 posiłki, w tym dwa lekkie i jeden do syta. Przypomnijmy, że w Środę Popielcową nie ma obowiązku uczestnictwa w Eucharystii. Dobrze jest zacząć czterdziestodniowy czas Wielkiego Postu od Mszy św. i obrzędu posypania głów popiołem na znak pokuty – mówi o. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik episkopatu.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze