Czego dziecko potrzebuje do szczęścia

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W różnych teoriach dotyczących wychowania dzieci dominantą jest na ogół właściwe rozłożenie akcentów pomiędzy rozwojem intelektualnym a społecznym, zachowanie równowagi między zajęciami fizycznymi, nauką i zabawą. Dylemat ten dotyczy szczególnie dzieci bardzo zdolnych, wybitnych. Nikt nie rozstrzygnie, czy zwiększona liczba zajęć z przedmiotów, które są ich pasją przeprowadzanych kosztem innych rodzajów aktywności wpłynie na ich rozwój dobrze czy źle.

Przed takim dylematem staje wuj wychowujący swoją siostrzenicę. Pragnie dla niej – zgodnie z wolą zmarłej siostry – tak zwanego normalnego dzieciństwa. Po drugiej stronie barykady staje jego własna matka, a babka dziewczynki, która za wszelką cenę stara się umożliwić dziewczynce udział w zajęciach rozwijających jej zdolności. Uczucia i potrzeby dziecka, o których mówią obie strony konfliktu, schodzą na drugi plan. W tle wybrzmiewają pytania siedmioletniej sieroty o sprawy ostateczne.

Film toczy się niespiesznie, w tle mamy cudowne krajobrazy i piękną muzykę. Natomiast w sercach bohaterów rozgrywa się dramat, i to na kilku płaszczyznach. Wszyscy dorośli zostali wywołani do tablicy: sami przed sobą, a chwilami nawet przed wymiarem sprawiedliwości, muszą odpowiedzieć na pytanie, czy naprawdę chcą dobra małej Mary, czy też może przy jej użyciu pragną zaleczyć, naprawić lub zbudować na nowo własne życie. Takie, w którym coś nie wyszło.

Obdarowani (Gifted)

Premiera światowa: 7 kwietnia 2017
Premiera w Polsce: 18 sierpnia 2017

Reżyseria: Frank Webb
Scenariusz: Tom Flynn

Obsada:
Frank Adler: Chris Evans
Mary Adler: Mckenna Grace
Evelyn Adler: Lindsay Duncan
Roberta: Octavia Spencer

Zobacz także
Wasze komentarze