epa05640257 People dance during the festival of Abissa in Grand-Bassam, Ivory Coast, 20 November 2016. The feast of the abissa. It is indeed a feast of rejoicing organized by the N’Zima community to symbolize the concepts of democracy and social justice. The N’Zima, a people of Ghanaian origin, finds herself around her leader and to the sounds of the tams-tams to take stock of the past year, and eventually denounce the injustices committed, or confess them publicly within the framework As part of a request for forgiveness to the people and an repentance. The festival of Abissa is celebrated each year between the end of October and the beginning of November. EPA/LEGNAN KOULA Dostawca: PAP/EPA.

Z czterech tysięcy metrów nad poziomem morza [RECENZJA]

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Kasper Kaproń OFM od wielu lat jest misjonarzem w Ameryce Południowej. Wcześniej przebywał we Włoszech, gdzie studiował. Dzięki temu nabrał dystansu do życia i Kościoła w Polsce, co nie znaczy, że za nim nie tęskni. Jednak pomyli się ten, kto w jego publikacji będzie szukał barwnych opowieści o egzotycznym zakątku świata, w którym przyszło mu żyć i pracować. Oczywiście, boliwijska codzienność pojawia się na kartach tej książki. Jednak stanowi ona tło dla porównawczych przemyśleń dotyczących funkcjonowania Kościoła w Polsce. Pierwsza część to listy do przyjaciół w Polsce dokumentujące boliwijskie realia i opowiadające o jego pracy w wioskach, w mieście, ze współpracownikami świeckimi, z dziećmi. O zmaganiach z klimatem, chorobami, o pierwotnej radości, której się tam nauczył, o południowoamerykańskim podejściu do terminowości i wywiązywania się z obietnic. Druga to felietony dotyczące wiary i spraw ducha pisane z boliwijskiej perspektywy. Opisywane wydarzenia, często związane z przypadającym akurat okresem w roku liturgicznym, stają się kanwą przemyśleń i mądrych rad dotyczących życia duchowego i naszej relacji z Panem Bogiem.  

Kasper daje też mądrą radę: nie bój się zmian i wyzwań. Jeśli są dobre, Pan Bóg pomoże na tej drodze i doprowadzi cię w lepsze miejsce: „Za dwadzieścia lat będziesz bardziej żałował tego, czego nie zrobiłeś niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny i opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj”.

Kasper Mariusz Kaproń OFM 
Stamtąd wszystko widzi się lepiej. Polski Kościół w oczach misjonarza w Boliwii 
Wydawnictwo WAM 2014

Zapraszamy do zakupu książki w naszym SKLEPIE

Zobacz także
Wasze komentarze