Fot. unsplash/redcharlie

Czy 26 grudnia udział we mszy św. jest obowiązkiem katolika?

26 grudnia przypada tzw. „drugi dzień świąt Bożego Narodzenia”. Tak zwany, ponieważ w liturgii tak naprawdę jest to święto św. Szczepana, pierwszego męczennika. To dzień wolny od pracy, a czy musimy tego dnia uczestniczyć w mszy świętej?

>>>Wspomnienie św. Szczepana – diakona, pierwszego męczennika
Odpowiedź jest prosta i jednoznaczna: nie, 26 grudnia nie ma obowiązku uczestnictwa we mszy świętej. Oczywiście, Kościół zachęca nas do tego, by w święto św. Szczepana pojawić się na mszy świętej i uczestniczyć w ten sposób w eucharystycznej ofierze Chrystusa. To dzień wolny od pracy, który zawdzięczamy narodzeniu Boga, warto więc poświęcić Mu taką bardzo konkretną chwilę i pójść na mszę. Jest to jednak wyłącznie nasza decyzja – Bóg nas po prostu zaprasza do kościoła 26 grudnia. Jednak, jeśli z jakiegokolwiek powodu nie pójdziemy na Eucharystię 26 grudnia – to nie popełnimy grzechu.

>>>Msza święta trwa w Rwandzie 3 godziny albo dłużej [WIDEO]
Dlaczego? Otóż, jako katolicy jesteśmy zobowiązani przede wszystkim do uczestnictwa we mszy świętej w każdą niedzielę. Poza niedzielami jest jeszcze kilka tzw. świąt nakazanych, w których również powinniśmy wziąć udział w Eucharystii. Jeśli bez ważnego powodu nie pójdziemy w te dni na mszę świętą, to popełniamy grzech ciężki. Święta nakazane to dni, które w kalendarzu liturgicznym mają rangę uroczystości (czyli są wyżej niż święta). Świętami nakazanymi na terytorium Polski są:

  • 1 stycznia (uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki)
  • 6 stycznia (uroczystość Objawienia Pańskiego, tzw. Trzech Króli)
  • Wielkanoc (przypada zawsze w niedzielę)
  • Wniebowstąpienie Pańskie (przypada zawsze w niedzielę; w Kościele powszechnym wypada w czwartek)
  • uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, tzw. Boże Ciało (zawsze w czwartek)
  • 15 sierpnia (uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny)
  • 1 listopada (uroczystość Wszystkich Świętych)
  • 25 grudnia (uroczystość Narodzenia Pańskiego)

W kalendarzu liturgicznym przypadają też inne uroczystości, w które nie mamy jednak obowiązku uczestnictwa we mszy świętej. To m.in. uroczystość św. Józefa (19 marca), uroczystość NMP Królowej Polski (3 maja), uroczystość świętych Piotra i Pawła (29 czerwca) czy uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP (8 grudnia). W liturgii uroczystości można rozpoznać po tym, że (najczęściej) kapłan ubrany jest w białe szaty. Mamy też łącznie trzy czytania (pierwsze, drugie i Ewangelia), śpiewa się hymn „Chwała na wysokości” i odmawia „Credo”. Każda uroczystość automatycznie znosi też piątkowy post (oczywiście jeśli wypada w piątek).

>>>Święta Bożego Narodzenia w innych krajach
Święta mają niższą rangę liturgiczną niż uroczystości.
W czasie liturgii w święto mamy tylko pierwsze czytanie i Ewangelię (warto zwrócić na to uwagę podczas święta św. Szczepana). Jeśli święto przypada w piątek, to nie znosi automatycznie piątkowego postu, potrzebna jest w tej kwestii dyspensa udzielona przez biskupa bądź innego duszpasterza miejsca. Oczywiście, jeśli święto przypada w niedzielę, to wtedy mamy obowiązek uczestnictwa we mszy świętej. zresztą, gdy święto przypada w niedzielę, to często „wypada” z kalendarza liturgicznego na rzecz liturgii niedzielnej. Tak byłoby ze świętem św. Szczepana – gdyby 26 grudnia przypadł w niedzielę, to obchodzilibyśmy święto Świętej Rodziny (przypada w niedzielę po Narodzeniu Pańskim).

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze