Czy papież nigdy się nie myli?
Na polu dogmatu o nieomylności papieża często dochodzi do nieporozumień. Czy papież naprawdę nigdy się nie myli? Oto 5 mitów wraz z wyjaśnieniem, które rozwieje Twoje wątpliwości.
1. Nieomylność papieża oznacza, że papież nie popełnia błędów
Nieomylność papieża wyraża się w jego wypowiedziach odnoszących się do ściśle określonych kwestii i warunków. Mówi o nich Konstytucja Soboru Watykańskiego I, gdzie czytamy, że dogmat obowiązuje, „gdy [papież dop. Redakcji] mówi ex cathedra – tzn. gdy sprawując urząd pasterza i nauczyciela wszystkich wiernych, swą najwyższą apostolską władzą określa zobowiązującą cały Kościół naukę w sprawach wiary i moralności – dzięki opiece Bożej przyrzeczonej mu w osobie św. Piotra Apostoła posiada tę nieomylność, jaką Boski Zbawiciel chciał wyposażyć swój Kościół w definiowaniu nauki wiary i moralności. […]”. Jest to więc pewien wyraz prymatu papieża jako przewodnika Kościoła.
2. To znaczy, że papież nie grzeszy
Nieomylność papieża dotyczy tylko i wyłącznie doktryny Kościoła, a nie świętości papieża, który przecież tak jak i każdy z nas grzeszy i spowiada się.
3. Wykorzystując ten dogmat, papież może tworzyć nową doktrynę
Jedyne co tak naprawdę może zrobić Magisterium Kościoła, w którego skład wchodzi oczywiście także papież, to bronić, wyjaśniać i tłumaczyć Słowo Boże. Papież nie może wymyślać żadnych „nowych” objawionych prawd, a jedynie właściwie interpretować te już przekazane.
4. Ten dogmat to współczesny wymysł
Choć formalnie dogmat o nieomylności papieża został zatwierdzony w XIX w. podczas Soboru Watykańskiego I, zwyczajowo istniał w Kościele od zawsze. Jego zalążki można spotkać u wczesnych Ojców Kościoła – chociażby w III księdze „Adversus haereses” („Przeciwko herezjom”) autorstwa św. Ireneusza z Lyonu z przełomu II i III w.
5. Nie ma tego w Biblii
Jezus powiedział Piotrowi, że jest skałą, na której zbuduje swój Kościół, którego bramy piekielne nie przemogą. Jeśli więc Kościół zbudowany jest na Piotrze (którego następcą jest każdy kolejny papież) i Kościół nie może upaść, to znaczy, że Duch Święty nie pozwoli się pomylić papieżowi nauczającemu w kwestii wiary i moralności. To właśnie esencja jego nieomylności.
***
Tłumaczenie: Maksymilian Nagalski
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |