fot. cathopic

Dlaczego ksiądz wrzuca fragment Hostii do kielicha? 

W czasie Eucharystii jest taki moment, kiedy ksiądz umieszcza odłamany kawałek Hostii w kielichu z konsekrowanym winem i wodą, czyli Krwią Pańską. Ten gest ma długą historię i głęboką symbolikę. 

Umieszczenie kawałka odłamanej Hostii w kielichu ma miejsce dokładnie w momencie po przełamaniu dużej Hostii. Wtedy też kapłan odmawia modlitwę: „Ciało i Krew naszego Pana Jezusa Chrystusa, które łączymy i będziemy przyjmować, niech nam pomogą osiągnąć życie wieczne”. 

Nieustanna Eucharystia 

W VII i VIII wieku w Syrii podczas liturgii papieskich papież zanurzał cząstkę konsekrowanego chleba w kielichu z winem. Przed rozpoczęciem mszy papież adorował tę cząstkę. Nazywano ją „sancta” i była ona kawałkiem konsekrowanej Hostii z odprawionej wcześniej Eucharystii.  

W ten sposób podkreślano, że jest to jedna i ta sama Eucharystia, którą sprawuje się w Kościele od początku jego istnienia. Z czasem gest ten przeszedł także do liturgii, których nie celebrował papież.  

>>> Przeczytaj, by czas na Eucharystii nie przeciekał Ci przez palce

Fot. flickr/Saint Joseph

Jedność Kościoła i jedność Eucharystii 

Najpierw w okolicach Rzymu papież posyłał przez akolitów cząstkę konsekrowanego chleba w czasie papieskiej liturgii. Tę cząstkę kapłani umieszczali w kielichu z konsekrowanym winem, wypowiadając słowa: „Pokój Pański niech zawsze będzie z wami”. Z czasem także biskupi posyłali cząstkę „sancta” swoim prezbiterom. W ten sposób podkreślano nie tylko jedność Eucharystii, ale także jedność Kościoła. 

Jeszcze jedno zmieszanie 

W liturgiach papieskich już w VII wieku miało miejsce jeszcze jedno zmieszanie postaci eucharystycznych. Po tym jak papież przyjął Komunię znaczył kielich trzy razy konsekrowaną cząstką, a następnie umieszczał ją w kielichu z winem. Wypowiadał przy tym odpowiednią modlitwę. Następnie archidiakon przelewał to wino do zapasowego kielicha, w którym było wino niekonsekrowane. W ten sposób „powstawała” większa ilość Krwi Pańskiej, którą przyjmowali wierni. Udzielanie Komunii świętej pod dwiema postaciami było w tym czasie czymś oczywistym.  

Głęboka symbolika 

Na znaczenie gestu łamania i złączenia wskazuje modlitwa, którą w tym czasie wypowiada kapłan. Łamanie Chleba symbolizuje między innymi oddzielenie duszy od ciała i w ten sposób wskazuje na śmierć Jezusa. Z kolei połączenie symbolizuje zmartwychwstanie. 

Idąc jeszcze głębiej możemy powiedzieć, że to połączenie wskazuje także na zjednoczenie przyjmującego Komunię z Chrystusem zmartwychwstałym, obecnym w Kościele. 

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze