Dłuższa forma Mszy Wigilijnej Niedzieli Zesłania Ducha Świętego [TEKSTY LITURGICZNE]
W 2008 r. w łacińskim Missale Romanum Stolica Apostolska opublikowała Supplementum z tekstami dłuższej formy Mszy Wigilijnej Niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Teksty te zawierają m.in. rozbudowaną liturgię słowa (4 czytania przed Ewangelią) z oracjami przed czytaniami na wzór liturgii słowa Wigilii Paschalnej.
Jak czytamy w Vademecum Liturgicznym:
Polski przekład wspomnianych tekstów został zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu Polski podczas 378. Zebrania Plenarnego, odbywającego się w Warszawie w marcu 2018 r.. Kongregacja w dn. 2 kwietnia 2019 r. potwierdziła polskie tłumaczenie odnośnych oracji oraz pozostałych tekstów formularza.
Z chwilą potwierdzenia przez Stolicę Apostolską tłumaczenie uzyskuje moc obowiązującą i odtąd w języku polskim należy używać tego formularza, jeśli sprawuje się Mszę Wigilijną w dłuższej formie. Użycie dłuższej formy Mszy Wigilii Niedzieli Zesłania Ducha Świętego jest możliwością, a nie obowiązkiem.
Publikujemy pełen tekst modlitw w dłuższej formie:
Jeżeli sprawuje się Mszę świętą w formie dłuższej, bezpośrednio po akcie pokuty następuje modlitwa:
Módlmy się. Wszechmogący Boże, spraw, niech zajaśnieje nad nami blask Twojej chwały, * a Chrystus, Światłość ze Światłości, niech umocni darem Ducha Świętego serca odrodzonych dzięki Twojej łasce. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków
>>> Dar języków dzisiaj [KOMENTARZ]
Po modlitwie kapłan może zachęcić lud zwracając się w tymi lub podobnymi słowami:
Drodzy bracia i siostry, rozpoczynając Wigilię Zesłania Ducha Świętego, za przykładem Apostołów i uczniów, którzy razem z Maryją, Matką Jezusa, trwali na modlitwie oczekując Ducha obiecanego przez Pana, w pokoju serca wysłuchajmy teraz słowa Bożego. Rozważajmy, jak wielkie rzeczy uczynił Bóg dla swojego ludu i módlmy się, aby Duch Święty, którego Ojciec posłał, jako pierwszy dar dla wierzących, udoskonalał swoje dzieło na świecie.
Następują czytania ze Starego Testamentu, po każdym z nich wykonuje się psalm responsoryjny i odmawia odpowiednią modlitwę – podobnie jak ma to miejsce w liturgii Wigilii Paschalnej.
Lektor udaje się na ambonę i wykonuje czytanie. Potem psałterzysta lub kantor śpiewa psalm, a lud powtarza refren. Następnie wszyscy wstają. Kapłan mówi Módlmy się i wszyscy przez pewien czas modlą się w ciszy; potem odmawia modlitwę odpowiadającą czytaniu.
Zamiast psalmu responsoryjnego można zachować przez pewien czas święte milczenie, nie zachowując w tym przypadku ciszy po wezwaniu Módlmy się.
Po ostatniej modlitwie związanej z czytaniem ze Starego Testamentu następuje hymn Chwała na wysokości Bogu, a po nim kolekta. Następnie wykonuje się czytanie z Listu do Rzymian, aklamację i Ewangelię.
Pierwsze czytanie: Rdz 11, 1-9
I Psalm Responsoryjny: Ps 33 (32), 10-11. 12-13. 14-15 (R.: por. 12)
Modlitwa po pierwszym czytaniu:
Módlmy się. Spraw, prosimy, wszechmogący Boże, aby Twój Kościół, zjednoczony na wzór jedności Ojca i Syna, i Ducha Świętego, † był zawsze tym świętym ludem, który jaśnieje przed światem jako znak Twojej świętości i jedności, * oraz prowadzi go ku doskonałemu umiłowaniu Ciebie. Przez Chrystusa, Pana naszego.
>>> Deszcz płatków róż w uroczystość Zesłania Ducha Świętego [WIDEO]
Drugie czytanie: Wj 19, 3-8a. 16-20b
II Psalm Responsoryjny: Dn 3, 52. 53-54. 55-56 (R.: por. 52b)
Modlitwa po drugim czytaniu:
Módlmy się. Boże, Ty w ogniu błyskawic dałeś Mojżeszowi na Górze Synaj starodawne prawo, a dziś w płomieniach Ducha objawiłeś nowe przymierze; † spraw, prosimy, abyśmy zawsze płonęli tym Duchem, którego w cudowny sposób zesłałeś na Twoich Apostołów, * a nowy Izrael, zebrany ze wszystkich narodów, niech przyjmie z radością wieczne przykazanie Twojej miłości. Przez Chrystusa, Pana naszego.
Trzecie czytanie: Ez 37, 1-14
III Psalm Responsoryjny: Ps 107 (106), 2-3. 4-5. 6-7. 8-9 (R.: por. 1)
Modlitwa po trzecim czytaniu:
Módlmy się. Panie, Boże Zastępów, Ty podnosisz to, co upadłe, a podźwignięte podtrzymujesz, † wspomóż odnowę ludów w uwielbianiu Twojego Imienia, * aby wszyscy, którzy obmywają się wodą chrztu świętego, kierowali się zawsze Twoim natchnieniem. Przez Chrystusa, Pana naszego.
Albo:
Módlmy się. Boże, Ty nas odrodziłeś słowem życia, ześlij na nas Twojego Ducha Świętego, † abyśmy, postępując w jedności wiary, * osiągnęli wieczne zmartwychwstanie chwalebnego ciała. Przez Chrystusa, Pana naszego.
Albo:
Módlmy się. Boże, niech Twój lud zawsze się raduje odnowioną przez Twojego Ducha Świętego młodością duszy, † aby ciesząc się teraz z odzyskanej chwały przybranych dzieci, * oczekiwał na dzień zmartwychwstania z niewzruszoną nadzieją radości wiecznej. Przez Chrystusa, Pana naszego.
Czwarte czytanie: Jl 3, 1-5
IV Psalm Responsoryjny: Ps 104 (103), 1-2a. 24 i 35c. 27-28. 29b-30 (R.: por. 30)
Modlitwa po czwartym czytaniu:
Módlmy się. Prosimy Cię, Boże, spełnij swoją obietnicę, † i spraw, aby Duch Święty przybywając do nas, * uczynił nas wobec świata świadkami Ewangelii naszego Pana, Jezusa Chrystusa. Który z Tobą żyje i króluje na wieki wieków.
Kolekta:
Módlmy się. Wszechmogący, wieczny Boże, Ty chciałeś, aby obchód świąt paschalnych objął okres Pięćdziesiątnicy, † spraw, niech Duch Święty zjednoczy rozdzielone narody, * aby każdy w swoim języku oddawał Ci chwałę. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.
>>> To najbardziej płodny w łaskę czas w Kościele
Piąte czytanie: Rz 8, 22-27
Aklamacja przed Ewangelią:
Alleluja, alleluja, alleluja.
Przyjdź, Duchu Święty, napełnij serca swoich wiernych i zapal w nich ogień swojej miłości.
Alleluja, alleluja, alleluja.
Ewangelia: J 7, 37-39
Modlitwa nad darami:
Panie, nasz Boże, niech błogosławieństwo Ducha Świętego zstąpi na te dary † i wzbudzi w Twoim Kościele taką miłość, * aby wśród świata stawał się prawdziwym znakiem zbawienia. Przez Chrystusa, Pana naszego.
Prefacja:
Zaprawdę, godne to i sprawiedliwe, * słuszne i zbawienne, * abyśmy zawsze i wszędzie Tobie składali dziękczynienie, * Panie, Ojcze święty, wszechmogący, wieczny Boże. Aby doprowadzić do pełni misterium paschalne, * zesłałeś dzisiaj Ducha Świętego na wszystkich, * których uczyniłeś swoimi przybranymi dziećmi, * jednocząc ich z Twoim Jednorodzonym Synem. * Duch Święty w początkach Kościoła * dał wszystkim narodom poznać prawdziwego Boga * i zjednoczył różne języki w wyznawaniu tej samej wiary. Dlatego pełnią łask paschalnych * radują się wszystkie ludy na całej ziemi. * Również chóry Aniołów i zastępy Świętych * śpiewają hymn ku Twojej chwale, * nieustannie wołając…
Antyfona na komunię:
W ostatnim dniu święta, * Jezus stojąc zawołał donośnym głosem: * Jeśli ktoś jest spragniony, a wierzy we Mnie, * niech przyjdzie do Mnie i pije. * Alleluja.
Modlitwa po komunii:
Boże, nasz Ojcze, niech przyjęty Sakrament nas uświęci † i da nam gorliwość płynącą od Ducha Świętego, * którym w cudowny sposób napełniłeś swoich Apostołów. Przez Chrystusa, Pana naszego.
Uroczyste błogosławieństwo:
K: Pan z wami.
W: I z duchem Twoim.
K: Pochylcie głowy na błogosławieństwo.
K: Bóg, Ojciec światłości, który w dniu dzisiejszym oświecił dusze uczniów przez zesłanie Ducha Pocieszyciela, † niech wam udzieli swojego błogosławieństwa * i napełni was darami Ducha Świętego.
W: Amen
K: Niech ogień Ducha Świętego, † który ukazał się nad uczniami, * oczyści wasze serca od wszelkiego grzechu i przeniknie was swoim światłem.
W: Amen.
K: Duch Święty, który zjednoczył różne narody w wyznawaniu tej samej wiary, † niech sprawi, abyście trwali w tej wierze * i od nadziei przeszli do oglądania Boga w niebie
W: Amen.
K: Niech was błogosławi Bóg wszechmogący, * Ojciec i Syn, † i Duch Święty.
W: Amen.
K: Idźcie w pokoju Chrystusa. Alleluja, alleluja.
W: Bogu niech będą dzięki. Alleluja, alleluja.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |