Druga fala jazzu 

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Jazz Jamboree 2017 

Nie wszyscy wiedzą, że pomysłodawcą festiwalu Jazz Jamboree i autorem jego nazwy jest Leopold Tyrmand, miłośnik i propagator jazzu w latach pięćdziesiątych, gdy ten gatunek muzyki był w Polsce zakazany. Pierwsza edycja odbyła się w warszawskim klubie Stodoła w 1958 r.  

Impreza szybko stała się sławna i zyskała miano jednej z najważniejszych w Europie. Polscy muzycy i melomani mieli szansę posłuchać światowych sław, a także współpracować z nimi podczas warsztatów odbywających się w ramach festiwalu. Jazz Jamboree odwiedziły takie sławy jak Duke Ellington, Miles Davis, Dave Brubeck, Wynton Marsalis, Benny Goodman, Bobby McFerrin, Keith Jarrett, Chick Corea czy Herbie Hancock, choć lista ta jest z konieczności bardzo skrócona.

W tym roku ideą festiwalu, organizowanego we współpracy z Polskim Radiem, są wspólne występy młodych, obiecujących muzyków polskich ze światowymi sławami. Oddajemy festiwal w ręce nowego pokolenia – mówią organizatorzy imprezy z niemal sześćdziesięcioletnim stażem. Specjalnie na potrzeby festiwalu zostały skomponowane nowe utwory. 2 listopada w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego zagrali Rob Mazurek & Jeff Parker & Artur Majewski Band, Nels Cline „Lovers” & Mateusz Smoczyński Ensemble, 3 listopada usłyszeliśmy Pimpono Ensemble, Adam Bałdych International Band, Bill Frisell Music for Strings, a także Jenny Scheinman & Adam Bałdych. 4 listopada wystąpi Kamil Piotrowicz Sextet, Ex Eye ľ Colin Stetson Quartet i Peter Evans Septet. Gala festiwalu jest przewidziana na 5 listopada, kiedy to w klubie Stodoła zagrają James Carter & Power of The Horns, David Murray & Irek Wojtczak Quintet, Bill Laswell & Kapela Ze Wsi Warszawa oraz Bill Laswell i Dj Logic & Kaliber 44. 

Zobacz także
Wasze komentarze