fot. EPA/ABIR SULTAN

Dziś żydowski Sylwester, jutro Rosz ha-Szana – początek Nowego Roku

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Od jutra rozpocznie się trwające dwa dni święto Rosz ha-Szana (tzw. Święto Trąbek), oznaczające rozpoczęcie się w żydowskim kalendarzu nowego, już 5780 roku.

Rosz ha-Szana to pierwszy dzień następnego roku kalendarzowego, w trakcie którego upamiętnia się stworzenie świata oraz przypomina o mającym nadejść sądzie Bożym. Samo „Święto Trąbek” trwa dwa dni miesiąca tiszri (Nowy Rok i dzień po nim).

Zgodnie z tradycją, w wigilię święta każdy pobożny żyd musi się wykąpać, ostrzyc i włożyć przynajmniej jedną nową, białą rzecz. Kolor biały symbolizuje oczyszczenie z „brudów starego roku”. Następnie zajmuje się studiowaniem Tory, żałując za popełnione grzechy. Nadejście Nowego Roku, zwiastuje szofar – róg wykonany z rogu bawoła lub antylopy, który służył przede wszystkim do zwoływania ludzi na zgromadzenie lub ogłaszaniu wymarszu na pustynię, od którego święto wzięło swoją nazwę.

>>> Jak wygląda żydowski ślub?

Pierwszego dnia święta, po niedługich modlitwach odbywa się tzw. taszlich, czyli rytualne „wyrzucanie” grzechów do lokalnych zbiorników – rzeki czy jeziora. Wierni oczyszczają wtedy swoje kieszenie ze wszelkiej zawartości, wrzucając ją bezpośrednio do wody.

EPA/Atef Safadi

Choć po Rosz ha-Szana rozpoczyna się okres pokutny, samo święto ma zdecydowanie radosny charakter. Podczas uroczystej kolacji podawane są wtedy potrawy kojarzone ze szczęściem – chałka maczana w miodzie, daktyle, granaty – mają symbolizować słodki, nadchodzący rok. Serwuje się także rybę, koniecznie wraz z głową – „aby Bóg sprawił, żeby byli głową, a nie ogonem”.

Rosz ha-Szana to początek dziesięciodniowego postu – Jamim Noraim, które kończy się świętem Jom Kippur. Niedługo po nim następuje Sukkot – Święto Namiotów przypominające o szczęśliwej ucieczce Izraelitów z Egiptu.

>>> Miłość bliźniego w judaizmie

Społeczności żydowskiej w Polsce, życzenia z okazji rozpoczynającego się jutro Nowego Roku złożył już prezydent RP Andrzej Duda:

„Z wielką radością przyłączam się do życzeń, które z okazji Rosz ha-Szana rozbrzmiewają w Państwa domach, wśród rodzin, bliskich i przyjaciół: Szana Towa!” – czytamy na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta RP. Andrzej Duda dodał, że w tym świątecznym czasie głos szofaru tradycyjnie już napełnia nadzieją i radością na przyszłe dni, a zarazem skłania do głębokiej refleksji nad początkiem świata i przeznaczeniem człowieka.

„Życzę, aby Nowy Rok przyniósł wiele dobra dla całej społeczności żydowskiej w Polsce, umacniając wszystkich Państwa w pokoju, szczęściu i zdrowiu, a kultura polskich Żydów w dalszym ciągu wspaniale się rozwijała i była pielęgnowana jako trwały i ważny element wielowiekowego dziedzictwa Rzeczypospolitej” – podkreślił. „Dobrego i Słodkiego Nowego Roku!”

Również my życzymy wielu łask Bożych i szczęścia w Nowym Roku. Szana Towa!

Zobacz także
Wasze komentarze