Dziennikarze Radia Poznań przygotowali niezwykłe słuchowisko – o losach arcybiskupa Antoniego Baraniaka.

abp Antoni Baraniak, fot. archiwalne

Film „Powrót” o prześladowaniu i upamiętnianiu abp. Antoniego Baraniaka

Premiera filmu dokumentalnego w reżyserii Jolanty Hajdasz „Powrót” odbędzie się w poznańskim kinie Apollo w czwartek wieczorem. Film opowiada o prześladowaniu i upamiętnieniu abp. Antoniego Baraniaka, współpracownika prymasów Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego.

Film dokumentalny „Powrót” jest kontynuacją wcześniejszych filmów dziennikarki, dyrektorki Centrum Monitoringu Wolności Prasy Jolanty Hajdasz. Poprzednie dokumenty o prześladowaniu i upamiętnianiu abpa Antoniego Baraniaka to „Zapomniane męczeństwo” i „Żołnierz Niezłomny Kościoła”.

Hajdasz mówiąc o abp Baraniaku podkreśliła, że jego życie „to jest historia, której nie wolno nam pomijać i której nie wolno fałszować”.

„Wbrew pozorom nie jest to tylko opowieść o gnębionym przez komunistów duchownym, który odegrał ważną rolę w przeciwstawianiu się zniewalaniu naszego narodu. To byłoby zbyt wielkie uproszczenie, choć to właśnie On był tym, który w czasie uwięzienia kardynała Wyszyńskiego wziął na siebie odpowiedzialność Prymasa Polski za Kościół w Polsce i rolę tę wypełnił tak dobrze, że według słów kardynała Karola Wojtyły Kościół w naszym kraju nie może nigdy zapomnieć o tym, co abp Antoni Baraniak uczynił dla niego w najtrudniejszym dla tego Kościoła czasie” – wskazała.

Na czwartkowej premierze filmu, jak informują organizatorzy, obecni mają być m.in. przewodniczący KEP, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki oraz abp Marek Jędraszewski.

Producentem filmu „Powrót” jest Fundacja im. Abpa Antoniego Baraniaka Jolanty i Bogusława Hajdasz.

Abp Antoni Baraniak urodził się 1 stycznia 1904 r. W młodości wstąpił do Towarzystwa św. Franciszka Salezego (salezjanów). Przed wojną został sekretarzem ówczesnego prymasa Polski, kard. Augusta Hlonda, a po wojnie – prymasa Wyszyńskiego. W 1951 r. papież Pius XII mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. Został aresztowany w nocy z 25 na 26 września 1953 r.

W czasie trwającego wiele miesięcy brutalnego śledztwa komuniści bezskutecznie usiłowali wymusić na duchownym zeznania obciążające Wyszyńskiego. Miały one skompromitować prymasa w pokazowym procesie, a w konsekwencji doprowadzić do osłabienia pozycji kościoła w Polsce. Zachowało się ponad 140 protokołów z przesłuchań Baraniaka; więźnia trzymano m.in. w tzw. karcerze mokrym, w którym przez długi czas przebywał w wodzie, a na głowę spadały mu odchody. Ciężko chory, wolność odzyskał w październiku 1956 roku.

Po wyjściu na wolność w 1957 r. został metropolitą poznańskim. Mimo sprzeciwu władz, w 1966 r. zorganizował w Poznaniu obchody Milenium Chrztu Polski. Zmarł po długiej chorobie 13 sierpnia 1977 r., został pochowany w podziemiach poznańskiej katedry.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze