fot. pixabay.com

Flagi państw, które odnoszą się do religii

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Jak podaje Pew Research Center, aż 1/3 państw z całego świata posiada symoble religijne na swojej fladze. Prawie połowa z nich odnosi się do chrześcijaństwa.

Krzyż , korona, czy inne bezpośrednio powiązane z chrześcijaństwem symbole możemy odnaleźć aż na 31 flagach. Są to państwa znajdujące się na kontynencie europejskim, w Azji, obu Amerykach oraz tych przynależących kiedyś do brytyjskiego imperium kolonialnego (np. Australia czy Nowa Zelandia), gdzie pozycja religii wyznaców Chrystusa od wieków była bardzo silna, znacząco wpływając na system wartości nie tylko obywateli, ale także rządzących. Przygotowujący opracowanie, prawdopodobnie zapomnieli umieścić w nim flagę najmniejszego państwa na świecie – Watykanu, który nie tylko swoją kolorystyką, ale także występowaniem kluczy do nieba św. Piotra nawiązują przecież do chrześcijaństwa. Nie bez powodu właśnie ta flaga uznawana jest za flagę Kościoła katolickiego.

33% z flag zawierających jakiś symbol odnoszący się do religii, związanych jest z islamem. Są to flagi takich państw jak Turcja, Maroko czy Arabia Saudyjska.

fot. PEW Research

Co ciekawe, flaga tylko jednego państwa na świecie zawiera symbol judaizmu. Jest nim oczywiście Izrael z Gwiazdą Dawida jako głównym symbolem narodowym.

Istnieją także oczywiście kraje, przede wszystkim te o charakterze federacyjnym, które choć bezpośrednio nie posiadają na swojej fladze żadnego symbolu religijnego, składają się z regionów, które takowe zawierają. Doskonałym przykładem będą Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, gdzie chociażby takie stany jak Floryda czy Alabama na swoich flagach mają adaptację krzyża św. Andrzeja.

Flagi państw, które odnoszą się do religii
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze